Офіційний сайт руху

Висновок нарколога

Про вплив пива на організм людини. Вчений висновок кафедри наркології Харківської медичної академії післядипломної освіти щодо вживання молоддю слабоалкогольних «напоїв».

Голові Харківської регіональної громадської організації «Спілка боротьби за народну тверезість» Крупській С. П.

У відповідь на Ваш запит №14 від 16.06.04 надаємо вчений висновок кафедри наркології Харківської медичної академії післядипломної освіти щодо питань, які містяться у запиті.

Занепокоєність підвищенням в останні роки споживання молоддю слабоалкогольних «напоїв» висловлюють не тільки громадські організації, а і науковці, медики, соціологи. Типовим і дуже розповсюдженим представником слабоалкогольних «напоїв», які найохотніше споживає молодь, є пиво. У нашій країні говорять про «пивну революцію». Уже неможливо уявити собі спілкування підлітків і молоді без пива. Останнім часом все частіше на вулицях, на стадіонах, в кафе, в парках з'являються неповнолітні хлопці і дівчата, які тримають у руці пляшку з пивом. Пиво активно вживають дівчата й жінки. За даними опитувань, школярі систематично п'ють пиво, починаючи з 10-13 років. Для вживання пива ніякого особливого приводу, на думку пивних споживачів, не потрібно. Дорослі й підлітки п'ють його по дорозі додому, на вулиці, «для підтримки розмови» під час зустрічі, під час перегляду телевізійних передач, у тому числі спортивних, дегустують і порівнюють смакові й оп'яняючі властивості різних сортів і т.д.

Часто пиво вважають майже безалкогольним напоєм, не тільки не шкідливим, але й корисним. Ще у 1927 році видатний психіатр В.М. Бєхтєрєв писав: «К сожалению, вопросы о громадном вреде, приносимом алкоголем, недостаточно ясны для малокультурных масс, да и большинству интеллигентов не представляется очевидным, что алкоголь есть безусловный яд. Даже, наоборот, господствуют всюду мнения о полезности малых и умеренных доз алкоголя, хотя попытки некоторых ученых доказать эту «полезность» потерпели полное крушение с позднейшими научными исследованиями». Але і сьогодні існує думка, що випити пляшку пива для подолання спраги більш корисно, ніж склянку лимонаду. Саме твердження про користь пива є однією з обставин, що сприяють поширенню його розповсюдження.

Цим пояснюється залучення до вживання пива дітей для «підвищення апетиту», «рекомендації» споживати пиво вагітним та для покращення лактації, при гіповітамінозах замість пивних дрожів, полівітамінів. Здійснюється свого роду культ пива.

Науково доведено, що алкогольна залежність настає не тільки при регулярному вживанні міцних спиртних «напоїв». Алкоголізм — захворювання, в основі якого лежить систематичне вживання алкогольних «напоїв», виростає зі звичного вживання алкоголю. Хвороба формується поступово, непомітно для оточуючих і самого майбутнього алкоголіка. Систематичне вживання пива може викликати алкоголізм так само як вино, горілка, коньяк («пивний алкоголізм»). Пивний алкоголізм розвивається за законами звичайного алкоголізму. Алкоголь — це отрута, що володіє наркотичною дією. Фармакологічна дія пива така, що воно сприяє відпочинку й заспокоєнню. Із пивом людина привчає себе не тільки до звичайної оп'яняючої дії алкоголю, але й до седативного засобу. Пиво стає необхідним елементом відпочинку, заспокоєння. Згодом людина без «пивного допінгу» не здатна почувати себе нормально, порушується самопочуття, знижується настрій, з'являється напруженість, порушується сон, погіршуються взаємини із близькими. Пиво стає звичкою. Однієї пляшки пива виявляється недостатньо, наростають дози пива, з'являються алкогольні ексцеси, виникають провали пам'яті, з'являється похмільний синдром — перша за день випивка переноситься на все більш ранній термін — на ранній вечір, на полудень, і, нарешті, на ранок. Так формується пивний алкоголізм. Серед тих, хто звертається по допомогу до наркологів, приблизно 15-20% хворіють пивним алкоголізмом.

На думку вчених, для формування алкоголізму пиво навіть більш небезпечне і підступне, ніж міцні алкогольні «напої». Наукові данні свідчать, що ризик становлення важкого або надмірного п'янства вище в тих, хто віддавав перевагу пиву, у порівнянні з особами, що віддавали перевагу вину, як серед чоловіків, так і серед жінок, що служить додатковим поясненням факту більш високого ризику захворюваності й летальності серед осіб, що надавали перевагу пиву. Пиво завдяки своєму швидкому всмоктуванню в шлунково-кишковому тракті викликає навіть більш виражене сп'яніння, ніж горілка.

Дія пива обумовлена компонентами, які воно містить — алкоголем і продуктами бродіння солоду. Пиво готується з ячменя, хмелю, що містять білки, жири, вуглеводи, вітаміни. Мікроби бродіння поїдають ці продукти для росту й розмноження. Внаслідок бродіння виділяється алкоголь. Свою пагубну дію чинить спирт, що міститься в пиві. На етикетці пивної пляшки надруковане число, що показує, скільки об'ємних відсотків етилового спирту міститься в пиві (наприклад, 5,0% об). Об'ємний відсоток алкоголю трохи більше, ніж вагарний. Виходить, у цьому пиві — 4,35% вагарного алкоголю. Іншими словами у пів¬літровій пляшці слабоалкогольного пива міститься 20 мл чистого спирту. Таким чином, пляшка пива міцністю 5% об. адекватна приблизно 60 мл горілки. Якщо пиво міцне (утримуюче, наприклад, 8% об.), пляшка адекватна 100 мл горілки, а дві пляшки міцного пива — це вже стакан горілки. Між тим, багато хто із сучасних 16-17-літніх підлітків випивають більше 3-х л пива у день, що еквівалентно приблизно 400 мл горілки в день.

Більшість дослідників свідчать про негативний вплив пива на організм, вважаючи його клітинною отрутою, що приводить при вживанні великих кількостей не тільки до алкоголізму, а і до важких соматичних наслідків. Необхідно відзначити, що пиво містить у своєму складі важкі (токсичні) метали, такі як кобальт, кадмій, свинець, ртуть, мідь, цинк. Нагромадження важких металів в організмі людини приводить поступово до симптомів хронічного отруєння. У ряді токсичних металів у пиві кадмій, як добавка для збереження піни, займає особливе місце, тому що має особливі біологічні властивості й механізм вражаючої дії. Встановлено, що великі дози кадмію при непомірному вживанні пива можуть викликати в організмі явища гострого отруєння, а постійне надходження невеликих його кількостей — хронічне отруєння. Так, солі кадмію впливають на всмоктування й обмін ряду необхідних мікроелементів, у тому числі міді, заліза й цинку. Кадмій порушує передачу сигналів у нервових й ендокринних ланках регулюючих систем організму: пригнічує синтез гормонів, пригнічує умовні рефлекси. Солі кадмію мають мутагенну дію, впливають на сперматогенез, вражають нирки й серце, пригнічують травні ферменти. Кадмій відомий як речовина, що пригнічує синтез ряду гормонів: чоловічих статевих гормонів, інсуліну. Умовно тимчасово стерпним граничним надходженням кадмію в організм за один тиждень прийнята величина 400-500 мкг (0,4 — 0,5 мг). Як безпечну добову дозу надходження кадмію із харчовим раціоном (включаючи весь набір продуктів) прийнято дозу 1 мкг/ кг маси тіла.

У пиві містяться моноаміни, що утворюються в результаті бродіння хмелю, які, впливаючи на головний мозок, викликають у сп'янілого стан якоїсь приголомшеності, отупіння. Серед моноамінів у пиві присутня й трупна отрута — кадаверин. У пиві містяться і рослинні аналоги жіночих статевих гормонів. У відповідь на прийняття пива печінка синтезує речовину, що придушує секрецію метилтестостерону (основного чоловічого статевого гормону). Саме тому у чоловіків, що надмірно захоплюються пивом, формується схожа на жіночу фігура: стає ширше таз, збільшуються грудні залози, жир відкладається на стегнах і животі («пивний живіт»). У жінок пропорційно кількості споживаного пива зростає ймовірність захворювання раком молочної залози.

Ще в кінці XIX століття відомий лікар Bollinger описав пов'язану з вживанням пива чоловіками молодого й середнього віку патологію, що проявляється в збільшенні серця й розширенні його камер — «алкогольне святкове серце». Даний стан пізніше став відомим як «Мюнхенське пивне серце». Алкогольна кардіопатія (сучасна назва даного захворювання) представляє і тепер дуже важливу медичну проблему для людей, що зловживають пивом. Світовими дослідженнями доведено позитивний зв'язок між вживанням пива й серцево-судинними хворобами, що суперечить існуючому серед населення уявленню про те, нібито пиття пива захищає серце. Відзначається несприятливий вплив пива на ожиріння, рівень артеріального тиску й виділення із сечею натрію й калію. Смертність серед людей, що зловживають пивом, вище, ніж серед рідко питущих. Пиво, як та інші алкогольні «напої», впливає на шлунково-кишковий тракт, спочатку збуджуючи його секрецію, а потім пригнічуючи її, що призводить до гастритів, виразкової хвороби, панкреатиту, коліту. Пиво може викликати цироз печінки, як й інші алкогольні «напої». Прийом пива поза прийманням їжі збільшує ризик розвитку алкогольного ушкодження печінки і підшлункової залози.

Навіть невеликі дози пива впливають на потомство тих, хто п'є — як чоловіків, так і жінок, які виробляють під впливом алкоголю неповноцінні статеві клітини, наслідком чого є викидиші, народження неповноцінних або мертвих дітей. Діти, які народилися з алкогольним синдромом плода, але без грубих каліцтв, відстають в фізичному і психічному розвитку. Вкрай небезпечним є вживання пива матір'ю, яка годує немовля грудним молоком, тому, що дитина таким чином отримує і алкоголь, росте слабкою, безпорадною, вразливою для інфекцій і нервово-психічних розладів.

Думка вітчизняних і іноземних вчених відносно неприпустимості вживання слабоалкогольних «напоїв», в тому числі пива, дітьми і підлітками єдина. Доведено, що найбільш небезпечно для виникнення залежності вживання алкоголю молодими людьми до 18-20 літнього віку, тому що в період інтенсивного зростання клітини мозку та інших органів найбільш чутливі до шкідливих впливів. Пивний алкоголізм особливо розповсюджений серед молодих людей. Так, за останні 7 років значно зросла кількість хворих на алкоголізм у віці до 25 років. Захворювання у цих пацієнтів, як правило, прогресує дуже швидко, супроводжується тяжкими психічними розладами, деградацією особистості, важко піддається лікуванню. Вченими встановлено, що чим у більш ранньому віці розпочато систематичне вживання алкоголю, тим частіше зустрічаються випадки тяжких соціальних і медичних наслідків, скоріше розвивається алкоголізм, незалежно від освіти, етнічної належності, сімейного становища, спадковості. Доведено висока кореляцію між вживанням слабоалкогольних «напоїв» дітьми і дитячою злочинністю у зв'язку зі швидкою трансформацію поведінки з девіантної (яка відхиляється від нормальної) у делінквентну (із порушенням громадського порядку) у середньому в 61% випадків. Підлітки, які вживають слабоалкогольні «напої» демонструють більш бідне функціонування у важливих областях особистого й громадського життя через 4-5 років після початку вживання, ніж особи, що не вживають алкоголь.

Крім того, важливим є і те, що знайомство зі слабоалкогольними напоями для дитини дуже часто з'являються приступкою до вживання інших психоактивних речовин. Стан зміненої свідомості під впливом пива або «лонгера» стає відомим а потім і привабливим для підлітка. Це може стати початком «експериментів по зміненню свідомості» з іншими психоактивними речовинами — міцним алкоголем або навіть наркотиками.

Тим часом умови вільного ринку і конкуренції примушують виробників пива проводити наступальну політику. Слабоалкогольних «напоїв» виробляється все більше. Виробники вимушені формувати ринок споживачів. Ось, наприклад, в статті «Обзор рынка слабоалкогольных «напитков»» в газеті «Официальные ведомости» від 27.11. 2003 г №47 (270) — 48 (271) говориться, що для іноземних компаній ринок України і Росії в категорії слабоалкогольних «напоїв» найбільш перспективний. При цьому, для запуску виробництва «слабоалкоголки» потрібні мінімальні капітальні вкладення. Все це зробило виробництво «слабоалкоголки» одним з найбільш привабливих напрямків розвитку бізнесу, уже в 2004 році український ринок підійде до межі насичення. «Особливу пікантність українському ринку надає те, що гравців на ньому з кожним сезоном додається, а конкуренція, що ще недавно була практично невідчутна, стає усе жорсткіше... Виробники зацікавлені в появі слабоалкогольного продукту з більш високою рентабельністю. Крім того, ринок слабоалкогольної продукції поступово «старіє». Верхня вікова границя активних споживачів продукту постійно повзе нагору. Це значить, що основними споживачами слабоалкогольних «напоїв» стають не тінейджери, а фінансово незалежні молоді люди». Із цього виходить, що на сьогодні споживачами пива є підлітки. Цікаво, що перспективним автор вважає виробництво слабоалкогольних «напоїв» з більшім вмістом спирту (14-16%), а також під відомими горілчаними (або коньячними) брендами, що «могло б розширити споживчу аудиторію міцного «материнського» напою». Прогнозується й розширення ринку за рахунок виробництва слабоалкогольних молочних коктейлів — «молочна слабоалкоголка» має шанси стати дійсно «вершками» ринку, міцно закріпивши за собою елітну нішу». Таким чином, крім пива, «шаленого соку» і т.і. нас очікує атака молочних алкогольних коктейлів, що в дітей може викликати питання: «що може бути більш безневинним, ніж молоко?!»

Тобто вигідність, економічна привабливість виробництва ї продажу слабоалкогольних «напоїв», умови жорсткої конкуренції примушують виробників проводити наступальну маркетингову політику, використовувати різноманітні, витончені форми залучення найширших верств населення до споживання своєї продукції. Одною із причин масового поширення розповсюдження вживання пива серед дітей, підлітків, молоді більшість учених усього світу вважають масивну, наступальну рекламу пива, яка робить вживання пива соціально прийнятним і навіть схвалюваним. Питні звичаї і «привабливі» властивості слабоалкогольних «напоїв» нав'язуються не тільки рекламними роликами на телебаченні, їх пропаганда йде в художніх фільмах, різних телепередачах, в пресі, на рекламних щитах т.і..

Провідним засобом масової інформації в сучасних умовах є телебачення. Багато вітчизняних і закордонних авторів вважають, що телевізор у родині став як би «співучасником вживання алкоголю», при цьому особливо шкідливим виявляється його вплив на дітей. У цей час жоден рекламний блок на телебаченні не обходиться без пивної реклами, орієнтованої в основному на молодих людей у віці 14-30 років. З реклами випливає, що пиво — це безалкогольний, безпечний «напій», майже компот або сік, що пити пиво модно й корисно, а той, хто не споживає цей «напій», позбавляє себе радощів, сили, успіху. Основною метою пивної реклами є впровадження в масову свідомість стереотипу про необхідність споживання пива.

В 2001 році у Канаді відбувся симпозіум Товариства дослідження алкоголізму, на якому були представлені роботи, що відображають вплив реклами алкоголю на молодь 15-26 років і школярів середніх класів, її запам'ятовування й ефекти. Відзначено істотний вплив засобів масової інформації (телебачення, кіно, популярна музика, комп'ютерні/відео ігри і інтернет), у яких демонструється насильство, небезпечна статева поведінка, вживання алкоголю й наркотиків, на фізичне й психічне здоров'я дітей і підлітків. Дослідники демонстрували дітям 8-11 років протягом 5,5 хвилин уривки з популярної телепередачі, вузловими моментами якої було вживання алкогольних «напоїв» дорослими. Надалі за допомогою спеціальної методики оцінювали засвоєння дітьми стереотипів «алкогольної поведінки». Автори показали прямий зв'язок між вживанням алкоголю дорослими в телепередачах і сприйняттям дітьми алкогольних звичаїв. Доведено, що позитивне сприйняття реклами пива корелюють із підвищенням частоти вживання пива в сьогоденні й майбутньому серед цієї вікової групи. Реклама пива не впливала на частоту вживання інших видів алкоголю. Багато хто із самих молодих людей відчували, що реклама пива заохочує підлітків пити. Це особливо мало місце серед 10-13-літніх хлопців, які найбільш образно приймали рекламне зображення пива.

Розповсюдженою, «модною» рекламною акцією, спрямованою на розширення аудиторії споживачів, ефективне широкомасштабне залучення молоді і підлітків до вживання алкогольних «напоїв», насамперед пива, є так звані «свята пива», «свята пива і тютюну». У суспільстві існують різні точки зору на безпечність цих заходів. На жаль сьогодні засоби масової інформації найчастіше займають невиважену позицію, яка суперечить науково обґрунтованим фактам, відверто впроваджують «алкогольне виховання».

От, наприклад, витримки зі статті «Навіть гарне пиво вмій пити красиво» («Комсомольська правда в Україні» від 31 серпня 2001): «Тисячі киян і гостей столиці День Незалежності України відзначили келихом гарного підбадьорливого напою. І не одним — на Контрактовій площі стародавнього Подолу. Добротні, як у заморських пабах, крамниці, лави й столи під відкритим небом, затишні торговельні павільйончики, увічливі доглядачі порядку. І, звичайно ж, море музики, пісень й... пива. Хто ще зовсім не охолонув від святкових емоцій, із задоволенням угамовує спрагу прохолоддю у фірмових келихах «Славутича» чи то пивом, чи то безалкогольними напоями. Благо є вибір і для дітей, і для дорослих. Поруч дітлахи з задоволенням каталися на міні-транспорті... Дехто стверджує, що від непомірного вживання пива виростають такі великі животи. Але, фахівці вважають — бурштиновий «напій» оббрехали цілком незаслужено. Насправді пиво на 90% складається із зовсім некалорійної води. Все інше — ячмінь, хміль, дріжджі. Навіть міцне пиво не занадто калорійне: випити пляшку — однаково, що з'їсти товсту скибу хліба або півпачки сиру. Мальтоза й глюкоза, що містяться в пиві, — аж ніяк не ті солодощі, від яких товстіють. Вони не відкладаються в організмі й не викликають ожиріння. До того ж у пиві нема жирів, і «пивному животикові» взятися просто не відкіля. Тому пий, та знай міру — одна-дві кружки пива шкоди організмові не принесуть... Прищеплюючи європейську культуру пиття, торговельна марка «Славутич» активно формує нову психологію стосовно пива. Адже воно відучує від п'янства, західні компанії давно це зрозуміли, і в цьому напрямку працюють уже не один рік. На відміну від міцних спиртних «напоїв», пиво — творчий, цивілізований «напій»» — кінець цитати.

На жаль, ця стаття є не одиноким типовим прикладом розповсюдженої друкованої неохайної реклами. На думку яких саме «фахівців», які «реабілітують» «бурштиновий «напій»», посилається автор в статті не обговорюється. Але наведені «доводи» на захист пива суперечать науково обґрунтованим фактам, які викладено вище. Крім того лагідна, заманлива, спокуслива картина, яка намальована в статті під привабливим терміном «європейської культури пиття», не відповідає реаліям, які можна спостерігати під час «свят пива» в місті Харкові. В одному можна погодитися безперечно з автором статті: такі «свята» дійсно «формують нову психологію стосовно пива». На ці «свята» збирається, в основному, молодь, в тому числі з маленькими дітьми. Великий відсоток відвідувачів складають підлітки. Їх віку властиві тенденції до спілкування в групі, наслідування поведінці ровесників, прагнення відчувати себе дорослішим, емансипаційні тенденції. «Свята пива» роблять алкоголь легко доступним для юнацтва. Їх приваблює святковий антураж, можливість безкоштовного вживання пива під час різноманітних конкурсів, які проводяться, між іншим, і на «переможця в кількості випитого». Часто такий «героїзм» скінчується отруєнням, або розгальмованістю, неадекватною, агресивною поведінкою. Наприклад, фотозадокументованою розповсюдженою «веселою» розвагою стає підкидання в повітря скляних пляшок — «на кого упаде».

Під час «свята» батьки дають пиво 3-4-літнім дітям. Пиво п'ють вагітні жінки, підлітки алкоголізуються в групах, орієнтуючись на поведінку ровесників. В наслідок того, що ці «заходи» проводяться публічно, відкрито, активно рекламуються, у юнацтва складається враження, що «свято» офіційно дозволено, схвалено, а пиво пити безпечно і корисно. Поза свідомістю не тільки підлітка, а і дитини, яка прийшла з батьками, формується стійке позитивне ставлення до вживання алкоголю, засвоюється привабливий, легкий спосіб проведення часу, виникає асоціація вживання алкоголю зі святом, яке дуже легко створити для себе будь-коли, придбавши пляшку пива. Враховуючи наведені вище факти, які свідчать про виражений токсичний вплив алкоголю, в тому числі слабоалкогольних «напоїв», на організм тяжкі соціальні, медичні, психологічні наслідки алкоголізації, швидке формування алкоголізму у дітей, підлітків, молоді, ми вважаємо неприпустимим свідоме, спрямоване залучення цього контингенту до споживання алкоголю.

У зв'язку із наведеними обставинами для запобігання проблем у дорослому житті вчені різних країн вважають розумним прагнення затримувати раннє використання алкоголю, пропонують спрямовувати зусилля суспільства (юридичні, медичні, освітні), щоб запобігти ранньому початкові алкоголізації.

Підпис

Документ надано Харківською регіональною громадською організацією «Тверезий Харків»

Опубліковано: Лютий 2007 р.

Можливо, Вас також зацікавить:

4–05 березня 2021, Київ: Алкоголь і тверезість: минуле та сучасність

21 січня 2020, Надвірна, Івано-Франківська область: Основи здоров’я українського війська

21 серпня 2019, Кам'янець-Подільський, Хмельницька область: Зустріч у Кам'янці-Подільському

20 серпня 2019, Хмельницький: Лекція у Хмельницькому військовому госпіталі

26 березня 2019, Черкаси: В здоровому тілі — здоровий дух