Офіційний сайт руху

Потужне тютюнове лобі блокує спроби захистити українців від легальної отрути

Чи не в кожному МАФі й у супермаркетах столиці на чільному місці — тютюнові вироби. Великі муляжі пачок на тлі чи то барвистих вишиванок, чи яскравих картинок, підступно підсвічені різнокольоровими ліхтариками, вдало замасковані цінниками написи «Куріння вбиває» типові для київських вітрин...

Андрій Скіпальський.
Фото: center-life.org

Павло Яворський.
Фото: unian.net

Ольга Богомолець.
Фото: vk.com

«Як викладка цигарок впливає на дітей?» — таке дослідження провели учасники проекту «Київ без тютюнового диму». Хоча від 2012 року офіційно в Україні діє заборона на рекламу тютюнових виробів і «ковбої мальборо» залишили телеекрани та білборди, маркетологи компаній-виробників димлячої отрути навчилися обходити закон і успішно продовжують пропагувати шкідливу звичку. Вони роблять це за допомогою привабливого викладання сигаретних пачок у вітринах магазинів і кіосків.

— Людина відвідує торговий заклад, бачить цигарки, і в неї виникає бажання й собі подиміти. Особливо це стосується колишніх паліїв і підлітків. Якщо ж обмежити чи зовсім прибрати цигарки з вітрин, охочих долучитися до тютюнопаління меншає на 23%, — розповідає дослідник Київської школи економіки Павло Яворський. — Хоча на сектор продажу вплинути досить важко, адже в більшості випадків легальну отруту продають у кіосках. Лише 36% з них працюють у правовому полі, тобто з ліцензіями. Інші, а це приблизно 2 тисячі торгових точок, не мають дозвільних документів, перебувають у так званій «сірій» зоні закону, продавці у них заробляють свою копійчину без угод з роботодавцями. Через це столичний бюджет недоотримує 25–50 млн гривень єдиного соціального внеску та від 5 до 9 млн податків на доходи фізичних осіб.

Розміщення тютюнових виробів на вітрині контролюють постачальники, дбаючи, щоб їх було добре видно всім. За словами директора програм Євразійського регіону кампанії «За майбутнє дітей без куріння» Джошуа Абрамса, виробники цигарок розробили нові стратегії прихованої реклами своєї продукції — бренди стають впізнаваними, а куріння сприймається як суспільна норма.

Цікаво, що від викладення тютюну на вітрині вже відмовилися Молдова, Словенія, Білорусь та Росія. Дослідження у США виявили, що розміщення цигарок поза полем зору покупців на 83% зменшило цікавість підлітків до цього товару. Те, що заборона видимого розміщення не впливає на доходи магазинів, з'ясували в Ірландії.

Тютюнові компанії дедалі більше використовують агресивну викладку, щоб залучити нових курців. Експерти та активісти неодноразово зверталися до контролюючих органів зі скаргами. Однак потрібні законодавчі зміни, щоб врегулювати торгівлю цигарками. А на продавців у «сірій» зоні взагалі вплинути важко. Експерти зійшлися на думці, що єдиним інструментом може і повинна бути повна заборона викладання цигарок на вітринах.

— Кількість точок продажу тютюнових виробів зашкалює, — зауважив голова правління ГО «За життя» Андрій Скіпальський. — Марно сподіватися, що затяті палії відмовляться від своєї звички. Їм байдуже до рекламних вибриків. А от на молодь агресивна пропаганда, на жаль, впливає. Вирішенням проблеми можуть стати спеціалізовані магазини без будь-якої зовнішньої популяризації товару, куди неповнолітніх просто не пускатимуть. До речі, у Європі, куди ми прагнемо, такої сваволі стосовно продажу цигарок немає — усе жорстко регламентовано, а за порушення заборон «світять» космічні штрафи та позбавлення ліцензії.

Коментар

Ольга БОГОМОЛЕЦЬ, голова комітету ВР з питань охорони здоров'я:

— Потрібно якомога швидше ухвалити законопроект про заборону розміщення цигарок у вітринах магазинів, однак його поки не виносять на розгляд. Потужне тютюнове лобі блокує будь-які спроби обмежити доступ українців до легальної отрути... Один із чинників ризику інфаркту чи інсульту — звуження судин, що є прямим наслідком впливу нікотину. На другому місці також «подарунок» шкідливої звички — онкозахворювання. Тільки-но починається боротьба з курінням, зчиняється галас: великі компанії-виробники цигарок, мовляв, наповнюють бюджет. Однак ціною [такого наповнення] є людське здоров'я та життя. В рази зростають витрати на лікування наслідків тютюнопаління.

Ольга Трифонова,
Газета «Вечірній Київ», №11 (19245)

Опубліковано: 23 березня 2017 р.

Місто Київ:

4–05 березня 2021, Київ: Алкоголь і тверезість: минуле та сучасність

26 травня 2019, Київ: Заплив «Київ. Шість мостів»

29 березня 2019, Київ: Основа здоров'я українського війська

29 січня 2019, Київ: Зустріч з курсантами Військового інституту КНУ ім. Тараса Шевченка

28 листопада 2018, Київ: Містер краси та здоров'я

Можливо, Вас також зацікавить:

16 грудня 2018, УКРАЇНА: ВІДЕО: Дим – невидимий вбивця

30 травня 2018, Львів: ВІДЕО: Як правильно палити сигарети

31 грудня 2017, Жовква, Львівська область: Марш здорової нації у Жовкві (ліквідація алкогольних і тютюнових отрут)

8 грудня 2017, Львів: Про переваги тверезості — львівським студентам

20 травня 2017, Славута, Хмельницька область: Кишеньковий крематорій