Офіційний сайт руху

Виробники алкоголю бажають і далі заробляти на нашому здоров'ї

6 серпня 2013 року

Київ

Виробники алкоголю бажають і далі заробляти на нашому здоров'ї: лобісти згодні на підвищення акцизів аж... на 4 копійки.

Виробники алкоголю та тютюну продовжують консультації у робочій групі при податковому комітеті. Сьогодні відомий тютюновий та алколобіст Терьохін разом з Сенченком та Опанащенком подали доопрацьовані пропозиції алковиробників у трьох законопроектах. Костянтин Красовський, експерт Українського інформаційного центру з проблем алкоголю та наркотиків, зробив їх аналіз.

Нагадаємо, коаліція «За тверезу Україну» вимагає прийняття пакету законопроектів 2880, 2875, 2876, згідно яких акциз на пиво має підвищитись втричі, алколобісти ж пропонують підвищити акциз на пиво лише... на 4 копійки (нижче рівня інфляції).

Після робочої наради з представниками алкогольної та тютюнової галузі, що відбулася 10 липня, депутати Терьохін і Ко подали пакет законопроектів 3043, 3044, 3045 під загальною назвою «Проект Закону про внесення змін до розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України для збільшення доходів бюджету з метою виконання соціальних програм, у тому числі добудови Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» та інших дитячих закладів охорони здоров'я та спортивного розвитку»

Законопроекти дуже великі, суть в наступному:

Законопроект 3044 пропонує зміни до Податкового кодексу.

В основному, пропонуються такі ж ставки акцизу, як і в законопроектах Кабміну 2442-а та Комітету 2776-д, тобто проста індексація акцизів, але є деякі відмінності:

 1. Ставки акцизу на сигарети і горілку трохи вище, ніж в 2442а, але пропонується скасувати плату за акцизну марку. Різниця ставок 3044 та 2442а дорівнює вартості акцизної марки.
 2. Пропонується встановити підвищену ставку акцизу на пиво міцністю вище 8,5%. Реального сенсу в цьому немає, бо таке міцне пиво майже відсутнє в продажу.
 3. Пропонується підвищити акциз на слабоалкоголку з нинішніх 49,49 грн до 80 грн. Реально це зростання вартості пляшки 0,33 л з 8 до 9 грн. Ринок слабоалкоголки складає приблизно 100 млн. літрів на рік, тому таке підвищення дасть до бюджету максимум 250 млн. грн. на рік.
 4. Пропозиція підвищити акциз на шампанське не має бюджетного і медичного сенсу і лише підставляє закон під вето Президента через порушення правил ВТО.
 5. В законопроекті 3044 написано, що додаткові надходження складуть 6,8 млрд. грн. Жодних розрахунків не наводиться. Реально доходів буде набагато менше. Індексація алкогольних акцизів на 4,8% дасть максимум 400 млн. грн. на рік, якщо реалізація не зменшиться. По тютюну акциз підвищиться на 11,6% що може дати до 2 млрд. грн. на рік, якщо, знов таки, реалізація сигарет не зменшиться. Головне ж полягає в тому, що багато витрат (мінімальна зарплата, тощо) теж мають індексуватися і додаткові надходження від індексації акцизів, скоріш за все, підуть на покриття індексованих витрат. Тобто додаткові надходження по проекту 3044 будуть номінальними, а реального збільшення доходів не буде.
 6. В законопроекті 3044 також пропонується встановити до 1 січня 2018 року збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво. Об'єктом оподаткування збором є виручка — товарооборот, одержаний на всіх етапах реалізації в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольних напоїв та пива. Кошти такого збору зараховуються до складу спеціального фонду Державного бюджету України та розподіляються у спосіб, встановлений Кабінетом Міністрів України. Забороняється нецільове використання зазначених коштів. Тобто ось вам, пивовари, фонд на хмелярство з чітким і зрозумілим фінансуванням, і ніяких тобі змін до Бюджетного кодексу, бо хмелярство є важливішим, ніж хворі діти.

Законопроект 3045 пропонує зміни до Бюджетного кодексу (цитую повністю):

Встановити як виняток з положень частин другої та третьої статті 29 цього Кодексу, що до 1 січня 2016 року кошти додаткових надходжень до Державного бюджету України від реалізації законів України «Про внесення змін до Податкового кодексу України для збільшення доходів бюджету з метою виконання соціальних програм, у тому числі добудови Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» та інших дитячих закладів охорони здоров'я та спортивного розвитку» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України для збільшення доходів бюджету з метою виконання соціальних програм, у тому числі добудови Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» та інших дитячих закладів охорони здоров'я та спортивного розвитку», але не менше 5 800 млн. гривень, зараховуються до складу спеціального фонду Державного бюджету України, головними розпорядниками якого є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту, та використовуються на виконання соціальних програм, у тому числі добудови Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» та інших дитячих закладів охорони здоров'я та спортивного розвитку. Порядок зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України та використання таких коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Нібито, виглядає добре, але:

 1. Сума 5,8 млрд. грн. дана не на рік, а на весь період.
 2. Ніщо не забороняє Кабміну почати виділяти кошти на Охматдит в грудні 2015 року.
 3. Якщо кошти не будуть виділені, або будуть виділені в меншому обсязі, ніхто покарання не понесе.
 4. Кабмін завжди може сказати, що додаткових надходжень від реалізації законопроектів не було (а їх насправді майже не буде), або зробити такі розрахунки додаткових надходжень, що залишаться копійки.
 5. Зміни до Податкового кодексу набувають чинності з 1 січня 2014 року, тому додаткові надходження технічно з'являться лише з лютого 2014 року, що дає ще один привід для затримки фінансування.
 6. Наразі для фінансування «виконання соціальних програм …інших дитячих закладів охорони здоров'я та спортивного розвитку» із Державного бюджету виділяються певні суми. Кабмін легко може зарахувати всі ці суми до «спеціального фонду Державного бюджету України» і якщо сума на 2 роки перевищить 5,8 млрд. грн., то можна легко звітувати про виконання норм закону не витративши додатково ані гривні на Охматдит.

Законопроекти 3043, 3044, 3045 написані під диктовку алкогольних та тютюнових компаній. Вони не здатні зменшити споживання алкоголю і тютюну в Україні, не дають реального збільшення бюджетних надходжень, пропонують реальний механізм підтримки хмелярства і нереальний механізм фінансування Охматдиту.

Костянтин Красовський

Місто Київ:

4–05 березня 2021, Київ: Алкоголь і тверезість: минуле та сучасність

26 травня 2019, Київ: Заплив «Київ. Шість мостів»

29 березня 2019, Київ: Основа здоров'я українського війська

29 січня 2019, Київ: Зустріч з курсантами Військового інституту КНУ ім. Тараса Шевченка

28 листопада 2018, Київ: Містер краси та здоров'я

Можливо, Вас також зацікавить:

21 серпня 2019, Кам'янець-Подільський, Хмельницька область: Зустріч у Кам'янці-Подільському

20 серпня 2019, Хмельницький: Лекція у Хмельницькому військовому госпіталі

25 березня 2019: ВІДЕО: Лікар приймав дитину у нетверезому стані

16 грудня 2018, УКРАЇНА: ВІДЕО: Дим – невидимий вбивця

30 травня 2018, Львів: ВІДЕО: Як правильно палити сигарети