Офіційний сайт руху

10-11 класи. Конспект уроку на тему «Алкоголь — міфи та реальність»

Автори — Надія Козицька і Кучмій Олександр

Переклад з російської: Дмитро Іванович Бачурський

Мета уроку

Освітня — сформувати в учнів чіткі знання про вплив алкоголю і тютюну на здоров'я людини.

Розвиваюча — розвинути звичку самостійно мислити і аналізувати інформацію, що надходить.

Виховна — дати поняття про норми тверезого життя та про шкоду, яку завдають «культурою помірного вживання алкоголю» всьому суспільству.

Обладнання

Проектор, колонки, комп'ютер, екран (не обов'язково); чисті бланки анкет для учнів (завантажити варіант 1, завантажити варіант 2).

Хід уроку:

1. Знайомство

2. Гра «Асоціації»

3. Міфи і правда про алкоголь

4. Механізм руйнування мозку людини під впливом алкоголю

5. Вплив алкоголю на дітородну функцію

6. Чим небезпечне пиво

7. Чому ми п'ємо

8. Підведення підсумків уроку. Відповіді на питання учнів. Заповнення анкет.

1. Знайомство

Добрий день. Мене звати... Сьогодні, наша зустріч пройде у форматі діалогу. У мене є багато цікавого для вас, але я хочу, щоб і ви сьогодні висловлювали свою думку, задавали питання, і хтось, я впевнена, що мені розповість щось нове. Тому давайте уявімо, що ми сьогодні не на уроці в класі, а просто в колі друзів ведемо бесіду. Але при цьому не будемо забувати про елементарну вихованість, давайте будемо поважати себе та інших, не будемо перебивати виступаючого і говорити одночасно з ним.

2. Гра «Асоціації»

Перш ніж почнемо нашу бесіду, щоб трішки відпочити від попереднього уроку і налаштуватися на потрібний лад, давайте зіграємо в гру «Асоціації».

Правила дуже прості: я кажу слово, а ви по черзі говорите перше, що приходить в голову при цьому слові.

Отже, почнемо зі слова ВІДПОЧИНОК.

(Хлопці по черзі перераховують, що у них асоціюється з названими словами. Відповіді можна записати і в кінці уроку зіграти ще раз і порівняти результати)

Потім: СВЯТО, СТІЛ; ПИТИ, АЛКОГОЛЬ, ПИВО, ВИНО, КОНЬЯК,

(Починати потрібно з позитивних слів — ВІДПОЧИНОК, СВЯТО. Тільки після того, як аудиторія згадає про алкоголь, пропонуються «алкогольні» терміни)

3. Міфи і правда про алкоголь

Ми з'ясували, що у нас досить різні асоціації з алкоголем. Для когось це веселощі, свято, а для когось — головний біль, хвороби, смерть. (Можна перерахувати, що говорили хлопці). Ми поговоримо трохи пізніше, чому ми по-різному ставимося до алкоголю. А тепер давайте розберемося, що ж дійсно правда, а що неправда з того, що ми знаємо про алкоголь.

Почнемо з того, що знаєте про алкоголь (питання для аудиторії):

 • «алкоголь — це нормальний харчовий продукт»;
 • «алкоголь у невеликих дозах дозволяє розслабитися, підняти настрій, зняти стрес»;
 • «деякі навіть рекомендують червоне вино як «продукт, що допомагає виводити радіонукліди з організму, сприяє кровотворенню і поліпшує травлення»;
 • «алкоголь небезпечний тільки у великих кількостях»;
 • «найбільше від алкоголю страждає печінка».

А ще є алкоголіки — люди, які не можуть утриматися від зайвого вживання цього харчового продукту і в результаті опускаються до тваринного рівня існування і завдають величезної шкоди суспільству.

А тепер, правда:

Насправді алкоголь — ніякий не харчовий продукт.

ВООЗ ще в 1975 році своїм рішенням на 28-й сесії в Женеві постановила вважати алкоголь наркотиком, підриває здоров'я людства.

ГОСТ 1972 р. прямо визначав етиловий спирт як наркотик: «Етиловий спирт — безбарвна легкозаймиста рідина з характерним запахом, належить до сильнодіючих наркотиків, що викликає спочатку збудження, а потім параліч нервової системи».

Правда, вже в 1982 році ми там же бачимо: «Етиловий спирт — безбарвна легкозаймиста рідина з характерним запахом, відноситься до сильнодіючих наркотиків».

А в1993 році: «Етиловий спирт — безбарвна легкозаймиста рідина з характерним запахом».

Питання: що змінилося за цей час?

Формула спирту С2Н5ОН?

Фізіологія людського організму?

(Нехай учні висловлять свою думку)

Або комусь вигідно, щоб змінилося наше ставлення до алкоголю? Про це ми поки що говорити не будемо...

Саме наркотичною дією пояснюються багато з тих ефектів, які викликає алкоголь.

«Розслаблення і зняття стресу» викликається пригніченням діяльності центрів головного мозку. Пригнічення цих центрів викликає неадекватне сприйняття ними інформації і призводить до того, що сигнал тривоги (те саме занепокоєння, від якого хочеться позбутися) перестає надходити в свідомість людини. При цьому сама проблема, яка бентежить свідомість, не зникає, а просто перестає розпізнаватися свідомістю. І вона, відповідно, перестає шукати шляхи її вирішення. А вранці — похмілля і головний біль не тільки від невирішеної проблеми, але і від випитого з вечора.

«Покращення» настрою — звичайна наркотична ейфорія, притаманна діянню всіх наркотиків. Саме її шукають всі наркомани.

«Користь від червоного вина або від інших видів алкоголю»... Тут весь фокус у тому, що алкоголь це спирт С2Н5ОН, а ті самі «напої», про користь яких говорять, розмірковуючи про користь алкоголю, це (з наукової точки зору) водні розчини алкоголю і інших речовин. Та користь, про яку можна говорити (і яку ще треба довести), обумовлена ніяк не наявністю спирту в розчині, а саме наявністю тих самих «інших» речовин. Що ж це за речовини? Ну, наприклад, для вина-це залишки винограду (з якого, власне, робиться вино), які дріжджові бактерії не встигли переробити в спирт. Тобто це те, що вони не встигли доїсти. Таким чином зрозуміло, що у винограді міститься все те, що і у вині (звичайно ж, крім спирту) тільки в набагато більшій кількості. Резюмуючи, можна сказати, що в будь-якому вині корисних речовин буде міститися на порядок менше, ніж у вихідному продукті. Тому, що більша частина цих речовин втрачається у процесі технологічної обробки і, зокрема, внаслідок життєдіяльності дріжджів.

У медичному довіднику червоне вино рахується у списку речовин, які ускладнюють засвоєння організмом заліза, а за останніми науковими дослідженнями, у жінок, які регулярно навіть у невеликих кількостях вживають вино, підвищується ризик захворювання на рак молочної залози на 15%.

«Алкоголь шкідливий у великих кількостях»... Алкоголь шкідливий у будь-яких кількостях, просто коли людина випила багато за один раз, організм не в змозі боротися і наслідки шкоди, заподіяної організму людини, вже видно неозброєним оком.

Дослідним шляхом встановлено, що після прийому 200 г вина здатність до творчості, аналітичної діяльності, узагальнення інформації — тобто всіх вищі життєво необхідні функцій мозку — паралізується і частково відновлюється лише через 18-20 діб. Виходить, що ті, хто труїться алкоголем навіть 1-2 рази в місяць, постійно перебувають у стані розумового ступору. (Ступор (від лат. stupor «заціпеніння, оглушення») - в психіатрії один з видів рухового розладу, який представляє собою повну нерухомість з мутизмом і ослабленими реакціями на подразнення, у тому числі больові). А ми дивуємося, куди ділися великі письменники, композитори, вчені...

Відомий фізик-теоретик Лев Давидович Ландау у своїх спогадах писав: «...випитий новорічний келих шампанського на цілий місяць позбавляє мене творчої активності».

Через 20 днів в мозку відновлюються зворотні процеси, а незворотні наслідки накопичуються і вже через 4 роки у 85% культурно питущих спостерігається початок процесу зморщування мозку.

(Можна показати слайд або плакат з мозком культурно питущого і алкоголіка)

Наступний оман, що алкоголь найбільшу шкоду приносить печінці. Запам'ятайте, що від вживання алкоголю в будь-якій кількості страждає весь організм, але найбільшої шкоди алкоголь завдає мозку людини.

(Ролик з серії «Бережи себе»: «Мозок»)

Як ви думаєте, хто приносить нашому суспільству більшу шкоду — алкоголік або культурно, помірно питуща людина?

Насправді, з точки зору теорії тверезості, алкоголік — найкращий агітатор за тверезий спосіб життя. Чому так? Все дуже просто.

Згадайте себе маленькими, коли весь світ бачився в особливо яскравих фарбах. Уявіть: ви йдете по вулиці, сонце світить, пташки співають, і тут всю цю ідилію псує смердючий, брудний алкоголік дядя Вася, який валяється під парканом. Як ви думаєте, як скоро після цього вам би захотілося потягнути в рот щось, що містить алкоголь?

Так чому тоді 98% відсотків українського населення вживають спиртне? Невже всі 98% ніколи в житті алкоголіків не бачили?

Справа тут ось в чому. Крім п'яниці дяді Васі, якого ми бачили лише кілька разів, ми, починаючи практично з самого народження були присутні на всіх сімейних святах. А що є незмінним атрибутом, наприклад, Нового року? Так, на жаль, шампанське. Ось і виходить, що з дитинства, нашими ж батьками нам в голови були закладені стереотипи, ніби алкоголь — це не тільки злидні, хвороби та смерть, а що це ще й свято, радість, веселощі, об'єднання сім'ї. Ось саме завдяки таким «культурно питущим» і почали пити всі ці 98% населення України, саме завдяки таким «помірно питущим» батькам в Україні найбільш питуща молодь у світі.

Скажіть, хто знає алкоголіка-пілота літака, алкоголіка-інженера на заводі, алкоголіка-водія пасажирського транспорту? Я думаю, ніхто. А ось «помірно питущих» людей, які займаються відповідальною працею — мільйони. І саме із-за них наша держава щомісяця терпить величезні збитки від виробничих аварій, які відбулися після вчорашнього «свята», або після «чергових 50 грам» в обід. Були випадки, коли льотчик після «вчорашнього» був допущений до управління літака і не зміг вдало здійснити посадку. А про аварії на дорогах, вчинені у стані алкогольного сп'яніння, я взагалі говорити не стану.

Отже, тепер стає очевидно, що не алкоголіки, а саме люди, які «культурно», «помірно» вживають алкоголь завдають величезної шкоди нашому суспільству.

4. Механізм руйнування мозку людини під впливом алкоголю

Зупинимося докладніше на самому процесі алкогольного отруєння.

Перед вами схема кровоносної судини (Показуємо слайд або плакат). По ньому тече кров, до складу якої входять червоні і білі кров'яні тільця. Червоні — еритроцити — несуть кисень до внутрішніх органів. Оскільки алкоголь володіє властивостями розчинника, то при попаданні в кров він змиває захисну оболонку еритроцитів, вони злипаються і кров перетворюється на місиво з склейок і грудок.

Якщо така склейка-грудка підійде до розгалуження дрібних судин, вони забиваються, кровотік у них припиняється, вони згодом відмирають.

Перед склейками посудина роздувається. У медицині це називається «аневризма судини». Слабкі судини в цьому випадку можуть лопатися.

Кора нашого головного мозку складається з клітинок — нейронів. До кожного нейрона підходить мікрокапіляр, який живить нейрон киснем. У ньому еритроцити проходять в один ряд, розсовуючи собою стінки (настільки він тонкий).

Уявіть собі: людина «ковтнула» алкоголевмісний розчин — пиво, вино, горілку — різниці немає. Під дією алкоголю у крові утворилися склейка еритроцитів. Вони підходять до розгалуження дрібних судин і закупорюють їх. Кровотоку вже немає. Проходить 5-9 хвилин, і нейрон назавжди безповоротно гине від кисневого голодування.

А через кожен нейрон проходить до 20 тисяч зв'язків з іншими нейронами. Ось чому навіть від чарки горілки, келиха вина, склянки пива у людини порушується повноцінна робота мозку приблизно на місяць.

Ми знаємо, що кожна ділянка головного мозку відповідає за свою певну функцію. А які відчуття випробовує людина після, скажімо, 200 г горілки? Це втрата рівноваги, невиразна мова, на ранок нічого не пам'ятає. Як же це пов'язано із загибеллю нейронів? Так от, якщо у людини руйнується потилична частина мозку — вестибулярний апарат, він починає втрачати рівновагу. Якщо у нього руйнується моральний центр», то про цих кажуть: це він п'яний зробив, тверезий б ніколи. У нього клітини головного мозку, які контролюють поведінку, вбиваються алкоголем. Якщо руйнується лобова частина, відповідальна за пам'ять, то на ранок п'яниця не може пригадати, де був, що робив, з ким пив. У нього в головному мозку замість клітин, які повинні були запам'ятати вчорашній день, — рубець в палець завтовшки. У багатьох руйнується скронева область — мовний центр, у таких мова стає невиразною...

Людині здається, що йому добре, а насправді у нього в цей момент гине мозок, просто ця загибель проявляє себе як сп'яніння. Ранком в голові «культурно, помірно» питущої людини з'являється свіже кладовище нейронів.

Що відбувається з загиблими клітинами?

 • Температура під черепом 37о С: вони починають розкладатися і гнити;
 • організм змушений закачувати велику кількість рідини в мозок для того, щоб вимити з нього мертві клітини;
 • мертві клітини розчиняються і на ранок через сечостатеву систему зливаються у міську каналізацію.

Багато випив — багато мізків злив, мало випив — мало злив, але «злив» обов'язково.

Як вже було сказано вище, алкоголь вражає всі без винятку системи і органи людини.

(Ролики з серії «Бережи себе»: «Серце», «Печінка»)

Такі ж ролики є і про стравохід, і про підшлункову залозу, кишечник, шлунок і т.д. Їх Ви можете знайти в Інтернеті самостійно.

5. Вплив алкоголю на дітородну функцію

У «культурному, помірному» споживанні алкоголю є ще одна прихована небезпека.

Як ми знаємо, етиловий спирт є універсальним розчинником. Особливо добре спирт розчиняє жири. Але оболонки людських клітин суцільно складаються з жирових молекул білка. Молекула спирту підходить до молекули жиру, взаємодіє з нею і розчиняє оболонку клітини. Пошкоджена клітина. Саме в результаті цього алкогольного ушкодження клітини, всередину її може потрапити все, що завгодно: «погана екологія», хімія, шлаки, інші молекули алкоголю. А всередині клітини — ядро, хромосоми. В кінцевому рахунку алкоголь дану клітину може не тільки зашкодити, але і вбити зовсім

Але ви, можливо, скажете: «Цих клітин у нас в організмі трильйони, чого їх берегти?»

«Трястися» над ними, може і не потрібно, але є особливий різновид клітин, які потрібно поберегти — -статеві.

Якщо їх пошкодити, вийде ось що...

(можливий показ фото або слайдів із зображенням дітей, народжених з відхиленнями внаслідок вживання алкоголю)

Для порівняння, у 1982-му році при рівні споживання алкоголю (у перерахунку на чистий спирт) 10 л на людину в рік — 16,5% дітей були ненормальні.

Дані 1998-го року просто вражають: у 98-му році ненормальних дітей в країні народжувалося 37,5%, а рівень споживання алкоголю був 17 л. на людину в рік. І це все діти не пияків і алкоголіків, а звичайних, «нормально» питущих батьків!

Виникає природне запитання: скільки часу слід утримуватися від алкоголю, щоб народилася нормальна дитина?

Чоловікові необхідно 100 днів — на час оновлення статевих клітин — пошкоджені гинуть, нові дозрівають.

Жінка цього терміну позбавлена зовсім.

У жінки статеві клітини не відновлюються. Вони дані їй всі відразу при народженні і надходять по одній щомісяця на можливе запліднення.

Кожен келих вина, пива, чарка горілки, збільшують кількість пошкоджених статевих клітин. Причому пошкоджена клітина може бути запліднена і через 10 років. Час не зменшує ймовірність запліднення пошкодженої клітини. Тобто, скільки б років не пройшло, ризик народження дебільної дитини зберігається. А при повторному вживанні алкоголю — зростає.

6. Чим небезпечне пиво

Що ж такого страшного в цьому «напої»?

По-перше, з-за відносно низького вмісту алкоголю деякі люди додумалися пропонувати його навіть дітям. Недарма вся алкогольна пропаганда позиціонує пиво і слабоалкоголку як «напій» для молоді. Чого тільки одні салогани коштують: «Ти там, де успіх», «Шлях свободи» (нехай підкажуть, хто знає ще якісь). А на кого хоче бути схожий звичайний шестикласник — на синього дядю Васю з пляшкою або на класного, спортивного, успішного красеня з реклами? Справжній вибір — між тверезим і алкогольним способом життя — замовчують, підсовуючи помилковий вибір (красунчик у рекламі або алкоголік).

Відбувається підміна понять: хочеш бути успішним — пий пиво, хочеш багато друзів — пий пиво. Але от тільки ніхто при цьому не згадує, що від пива у хлопчиків настає рання імпотенція, знижується рівень вироблення тестостерону, а це — головний гормон, який відповідає за лідерські якості.

Ніхто не починає вживати алкоголь з горілки, коньяку, самогону та іншого. Пиво — це приманка для недосвідченої рибки: випив — і ти вже на гачку, після цього в тебе вже будуть вливати все, що захочуть і скільки захочуть.

(Можна показати ще два ролика з серії «Бережи себе»: «Давид» і «Венера»)

7. Чому ми п'ємо

Більшість з вас може сказати, власне, кому яке діло, якщо я іноді в компанії друзів випиваю трохи хорошого пива або чогось іншого. Нехай на шкоду своєму здоров'ю. Свою «норму» я добре знаю. Нехай я проживу на 20 років менше. Зате буде що згадати. Це моє життя і мій вибір.

А це наш вибір?

І чи впевнені ми, що це дійсно стосується тільки нас?

Скажіть, чи можна змусити людину вживати алкоголь? Назвіть способи за допомогою якого, можна змусити людину виконати чиєсь бажання.

Є кілька способів, з допомогою яких можна керувати як окремою людиною, так і цілими народами:

1. Сила

2. Вплив на генетику нації

3. Економіка

4. Пропаганда

5. Історія

6. Філософія

Давайте разом розберемось, як за допомогою цих способів можна змусити пити цілий народ.

Отже, стосовно до алкоголю ці способи управління можна розглянути так:

1) Силовий — спосіб самий неефективний, оскільки насильно пити цілий народ не змусиш.

2) Зброя геноциду — алкоголь сам по собі є засобом підриву генофонду нації. І так виходить, що чим більше ми п'ємо, тим більше деградуємо, як у фізичному сенсі, так і в духовному. А чим ближче людина по структурі психіки знаходиться до тварини, тим легше його споїти. Ось і виходить, що чим більше ми п'ємо, тим гірше живемо і, відповідно, тим більше п'ємо. Ось так, крок за кроком, країна скочується в алкогольну прірву.

3) Економічний — доступність алкоголю за ціною (в країнах СНД найдешевші алкогольні і тютюнові вироби в світі). У нас кожен старшокласник може купити собі пляшку пива або середню по вартості пачку сигарет.

4) Пропаганда. Скажіть, скільки ви знаєте пісень, фільмів про тверезість? А про вживання спиртного? В даний час нам звідусіль насаджується ідея культурного пиття.

5) Історія. З допомогою спотворення історії теж можна керувати народами. Як ви думаєте, скільки років слов'яни п'ють?

Слов'яни почали пити приблизно 300 років тому. З часів Петра 1.

Раніше слов'яни ніколи не мали пристрасть до алкоголю. За заповідями богів дозволити собі хмільне всього 2 рази в рік могли тільки чоловіки, які виконали обов'язок перед Родом — 9 дітей. І ця заборона неухильно дотримувалася багато століть.

Всі пам'ятають рядки «...бенкет на весь світ, де я був, мед-пиво пив, по вусах текло, а в рот не попало». Це означає, гість проявив повагу до зібрання, але алкоголем себе не отруїв.

Навіть у 1905 році в п'яній царської Росії ми пили 3,5 л чистого алкоголю на душу населення.

А в 1914 — були введені жорсткі обмеження на продаж і вживання алкоголю, внаслідок чого рівень його споживання скоротився практично до нуля.

Після скасування сухого закону вже у травні 1925 ми вийшли на рівень 0,9 літра.

1940 — 1,9 л

2000 р — 20 л. Ось він, результат впровадження теорії «культурного, помірного пиття».

Якби ми пили, як вважають багато хто, протягом століть, то замість нас тут би вже сиділи китайці.

6) Філософія. Філософія дозволяє бачити загальний хід речей. Розрізняти, де правда, а де брехня. А нам замість правди і брехні підсунули дві брехні: що можна пити або помірно, культурно, або спиватися до рівня алкоголіка. Але ніхто не каже, що є ще й третій вибір — жити тверезо.

А як ми можемо зробити правильний вибір, якщо навіть не знаємо про його існування?

І про яку свободу вибору можна говорити, якщо звідусіль безперервно йде пропаганда алкоголю?

Більшість навіть слово «тверезість» за своє життя жодного разу не чули.

Хто з вас може сформулювати, що таке тверезість?

Тверезість — це повна свобода від нав'язаних псевдопотреб, це природний стан людини, при якому він, аналізуючи свої вчинки і вчинки оточуючих, навчається і навчається жити по совісті, контролюючи свої дії і відповідаючи за свої вчинки.

Отже, щоб бути справді вільним, потрібно бути тверезим. А щоб бути тверезим, потрібно, в першу чергу, думати тверезо. А що це таке — тверезомислення?

Тверезомислення — здатність людини згідно з її совістю приймати оптимальні рішення, які покращують якість життя як самої людини, так і її сім'ї, роду, народу і суспільства в цілому, як тут і зараз, так і у віддаленому майбутньому.

А ось споживання алкоголю — руйнівний процес, що виникає при прагненні задовольнити власну пристрасть і хіть. В кого перетворюється людина, якщо він починає бездумно слідувати своїм інстинктам і бажанням?..

Як ви думаєте, на що було б схоже наше суспільство, якби всі жили і думали тверезо?

А ось в якому суспільстві ми живемо зараз:

 • сьогодні рівень споживання алкоголю в Україні є одним з найвищих у світі і становить близько 20 літрів чистого спирту на душу населення на рік (офіційна статистика повідомляє про 12-13 літрів). Це при тому, що червоною рискою є 8 л, після чого настає деградація суспільства;
 • За останні 10 років кількість осіб, що знаходяться в залежності тільки від пива, зросла в 10-12 разів;
 • 12% смертей від серцево-судинних захворювань насправді сталися в результаті отруєнь, і в першу чергу алкогольних;
 • кожен другий з тих, що живуть сьогодні в Україні 40-річних чоловіків не доживе до 60 років (50%), а в бідній, але непитущій Албанії — лише кожен двадцятий (7%);
 • за даними МВС України, велика частина вбивць нетверезі в момент злочину. Такий же стан і у 40% самогубців;
 • 90% злочинів проти особистості (тяжкі тілесні ушкодження, пограбування, зґвалтування тощо) вчиняють особи в стані алкогольного сп'яніння;
 • Близько 50% смертельно травмованих в ДТП гинуть з підвищеним вмістом алкоголю в крові;
 • 85% техногенних катастроф (аварій автомобільних, аварій на виробництві, нещасних випадків у побуті) відбувається через людей, які перебувають у стані сп'яніння або «після вчорашнього». А страждають від цих аварій оточуючі і можливо навіть непитущі люди;
 • кожен літр середньодушового споживання алкоголю приносить в рік 10-12 тис. знівечених немовлят;
 • там, де до 50-х рр. в кожній області був один дитячий будинок, а то й жодного не було, нині їх по 40-50;
 • вік залучення до спиртного знизився з 17 до 14 років. Майже третина неповнолітніх в окремих областях України випивають щодня;
 • батьки залучають дітей до алкоголю у 60,5% випадків переважно у віці до 10 років;
 • 76,9% підлітків, які систематично приймають алкоголь, вчаться погано, 23% навчаються на середньому рівні і лише близько 1,5% показують результати трохи краще середнього рівня;
 • жителі України в середньому близько 12% всього життєвого терміну (8 років) проводять у стані хвороб і стійких розладів здоров'я;
 • за 20 років населення України скоротилося більш ніж на 6 мільйонів (51,94 млн. на 1 січня 1991 року — 45,76 млн. в січні 2011 р.). В середньому це 330 тисяч чоловік щорічно.

Якщо систематично вживаючи алкоголь з друзями ніхто не завдає шкоди нікому, крім самого себе, то звідки ж всі ці дані? Хто їздить в нетверезому вигляді, хто виховує питущих дітей, хто в стані алкогольної інтоксикації скоює злочини, хто, врешті-решт, закидав всі парки та заповідники країни пляшками і недопалками? Невже незначний відсоток алкоголіків (приблизно 2,1%) накоїли все це в нашій країні?

Пам'ятайте, що кожним нашим учинком ми закладаємо фундамент не лише для свого майбутнього життя, але й для життя всього нашого народу. Живіть тверезо! Заради світлого майбутнього всіх нас, наших дітей, онуків, нашої країни.

8. Відповіді на питання учнів. Заповнення анкет

Опубліковано: Січень 2012 р.

Можливо, Вас також зацікавить:

4–05 березня 2021, Київ: Алкоголь і тверезість: минуле та сучасність

11–19 липня 2020: Щорічний всеукраїнський з'їзд тверезницького руху

22 січня 2020, Білі Ослави, Івано-Франківська область: Що таке тверезість: урок у Білоославській школі

21 січня 2020, Чорний Потік, Івано-Франківська область: Урок «Що таке тверезість і навіщо вона потрібна»

17 січня 2020, , Черкаська область: Тверезість заради життя в Драбові