Офіційний сайт руху

10-11 класи. Приблизний конспект уроку на тему «Що таке тверезість?»

Автор — Н.О.Грінченко

Підхід — інформаційний з елементами психолого-комунікативного.

Мета уроку

Практична: розвінчання міфу про те, що тверезості як масового явища не існує.

Навчальна: формування обізнаності учнів про тверезі суспільства, тверезників минулого і сьогодення, тверезницькі рухи.

Розвиваюча: формування комунікативних навичок знайомства, розвиток самостійного незалежного мислення.

Виховна: формування уявлень про моральну та духовну складові тверезості.

Обладнання уроку

Галерея портретів славетних тверезників.

Схема поняття «тверезість».

Скачати DOC (російською мовою)

Структура уроку

  1. Знайомство.
  2. Поняття «тверезість».
  3. Виявлення обізнаності учнів про тверезі суспільства, тверезників минулого і сучасності, тверезі традиції і товариства тверезості, тверезницькі рухи — бесіда.
  4. Питання для самоперевірки (робота в малих групах) і перевірка засвоєних знань.
  5. Підведення підсумків уроку і завдання додому.

Хід уроку

1. Знайомство

Доброго дня. Щоб нам було приємніше спілкуватися одне з одним, давайте спробуємо сподобатися одне одному з найперших хвилин знайомства.

Спробуємо це зробити з гумором і сміхом. Я просто хочу вам показати, як можна знайомитися без пива і сигарет, але приємним і позитивним способом. Я пропоную назвати своє ім'я і три добрих епітети про себе, які починаються на ту ж букву, що й ім'я. Отже, давайте знайомитися. Мене звуть Наталія. Я думаю, що я Незвичайна, яка ще? Допомагайте! Правильно — Надійна (Нравственная — рос.). Отже, за скромним зізнанням, я Незвичайна, Надійна. Хто наступний?

(Далі по колу учні називають свої імена і підбирають по три добрих епітети до свого імені за допомогою товаришів. У разі якщо урок проходить в знайомій аудиторії, учням можна запропонувати за допомогою тих же трьох епітетів поглибити знайомство, а також просто навчитися знайомитися позитивним способом).

Тепер давайте перевіримо, чи запам'ятали ми імена одне одного. Давайте пограємо в гру «сніговий ком». Я називаю своє ім'я, другий по колу називає спочатку моє ім'я, а потім своє, третій називає два попередні імені і потім своє і т.д.

(Учні називають всі імена, включаючи своє, по колу).

Тепер, коли всі імена названо, давайте перевіримо, чи добре ми їх запам'ятали. Нехай кожен з кожним привітається за руку і назве ім'я.

(Учні встають і, вільно переміщуючись по класу, вітаються одне з одним за руку, називаючи по імені і вимовляючи формули ввічливості: «приємно познайомитися», «мені теж»).

2. Ключове поняття

Ключовим поняттям нашого уроку є тверезість. Що таке тверезість?

(учні будують припущення)

Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні разом.

Схема поняття «Тверезість»

1. Що це таке?

  • невживання алкоголю, тютюну, наркотиків;
  • вміння тверезо мислити;
  • вміння бути врівноваженим;
  • вміння володіти собою.

2. Чому це необхідно?

  • щоб бути хорошою людиною;
  • щоб бути розумним;
  • щоб бути спокійним і дружнім;
  • щоб любили тебе, і ти любив інших;
  • щоб бути відповідальною людиною;
  • щоб бути здоровим;
  • щоб потім не розкаюватися у поганих вчинках.

   ТВЕРЕЗІСТЬ — 

4. Чого не слід робити?

  • одурманюватися за допомогою алкоголю, тютюну і наркотиків;
  • злитися;
  • кричати;
  • дратуватися;
  • лаятися;
  • критикувати інших;
  • витрачати час марно.

3. Що для цього потрібно робити?

  • виховувати культуру поведінки;
  • вчитися керувати почуттями та емоціями;
  • вчитися приймати виважені рішення, шукати «за» і «проти»;
  • навчитися вирышувати конфлікти і проблемні ситуації;
  • бути вільним від алкоголю, тютюну і наркотиків.

З точки зору собріології, тверезість — це природний стан людини, свобода, свідома відмова від будь-яких одурманюючих речовин, включаючи алкоголь і тютюн.

Вживання одурманюючих речовин саме по собі ще не робить людину ані розумною, ані дурною, ані доброю, ані злою. Але тверезість — це необхідна умова формування фізично і морально здорової особистості.

З точки зору православ'я тверезість — ще і моральна категорія.

3. Виявлення обізнаності учнів

Виявлення обізнаності учнів про тверезі суспільства, тверезників минулого і сучасності, тверезі традиції і товариства тверезості — бесіда.

Запитання №1. Як Ви думаєте, скільки людей в нашому місті живе тверезо? А в країні? А у світі в цілому?

(Учні, як правило, думають, що вживання алкоголю — норма життя для всього людства)

На жаль, багато хто з Вас помиляється. Як показало дослідження нашого сучасника, нижегородського професора О.М. Маюрова, тверезо або майже тверезо живуть дві третини сучасних землян.

Півторамільярдний Китай живе майже тверезо. Чи не тому сьогодні вони перевершують нас і числом, і вмінням? Твереза Японія — один зі світових лідерів у сфері високих технологій. Індія, Пакистан, Ірак — тверезі країни. У ряді країн, таких як Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Іран та інші, де діють «сухі закони», споживання алкоголю практично дорівнює нулю, тому що алкоголь там прирівнюється до наркотиків. Алкоголь не можна виробляти, ввозити, продавати, пропагувати, інакше будеш покараний як за розповсюдження наркотику. Світ буддизму, індуїзму, ісламу та майже 400 менш відомих релігій — це тверезий світ.

У світі християнства теж не все так погано. В Європі — найтверезішими країнами є Швеція, Норвегія, Ісландія, Фінляндія. Алкоголь там продають тільки в спеціалізованих магазинах — один магазин на 14 тисяч населення (у Швеції), на 30 000 населення (у Норвегії) і навіть на 50 000 (у Фінляндії). І ніде ніякої реклами алкоголю чи тютюну! Рекламна інформація є тільки всередині самих спеціалізованих магазинів. В Америці молодим людям до 21 року пиво не можна навіть тримати в руках, незважаючи на обличчя. Так, кілька років тому неповнолітня дочка чинного на той час американського президента Джорджа Буша була заарештована поліцією за розпивання пива. Їй довелося вислухати кілька годин лекцій про шкідливість алкоголю і заплатити солідний штраф.

Низка християнських сект також проповідують повне утримання від алкоголю.

Підіб'ємо деякі підсумки: 2/3 людства живуть тверезо або майже тверезо. Дослідження професора О.М. Маюрова показало, що мусульмани, які складають близько 20% населення земної кулі, в основному надають перевагу тверезості. Коран забороняє вживання будь-яких одурманюючих речовин. На нашій планеті 500 мільйонів людей (або 6% населення землі) сповідує буддизм — тверезу релігію. За кількістю прихильників тверезості індуїзм є третьою релігією світу. Чисельність його прихильників перевалила за 800 мільйонів чоловік або 14% населення земної кулі. Додайте сюди малопитущі країни та отримайте шукану кількість — 2/3.

На жаль, в Україні ситуація з алкоголем, мабуть, найважча навіть серед питущих країн, оскільки за офіційними оцінками, споживання алкоголю в Україні сьогодні становить приблизно 12 літрів, а на думку Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), — 8 літрів абсолютного алкоголю на душу населення — це та межа, за якою починається згасання етносу і руйнування держави. Демографічна катастрофа в Україні значною мірою обумовлена дуже високим рівнем наркотизації.

Навіть в п'яній Росії є тверезі люди. Згідно результатів опитування Федеральної служби державної статистики (Росстат), 15,3% росіян, старших 15 років, не вживали алкоголю протягом життя.

Запитання №2. Кого з славетних тверезників минулого ви знаєте?

(Як правило, в кращому разі учні згадують засновника ісламу Мохамеда)

Насправді є багато історичних особистостей, які були тверезниками. У числі перших біблійних тверезників слід назвати, насамперед, Іоанна Хрестителя, того самого, який хрестив Ісуса Христа. У дореволюційній Росії за рішенням Священного Синоду 11 вересня (за новим стилем), день Усікновення глави Іоанна Хрестителя (Предтечі), відзначався як Всеросійське свято тверезості. Сьогодні це свято забуте, хоча рішення Священного Синоду ніхто не відміняв. І оскільки тема тверезості для сучасної України актуальна як ніколи, пора б і нам відродити це свято, чи не так?

Аристотель, Сенека називали пияцтво «добровільним божевіллям», а математик Піфагор «вправою в божевіллі». Він вимагав тверезості не тільки від себе, але й від усіх своїх учнів. І це відбувалося в Древній Греції, де вино розбавляли в пропорціях 1:3 або 1:4 і де наслідки пияцтва не могли бути настільки очевидні, оскільки в результаті виходив виріб міцністю всього 3-4 градуси (натуральне виноградне вино зазвичай не буває міцніше 12 градусів).

Тверезниками були засновник буддизму Будда, засновник ісламу Мохаммед, засновник конфуціанства Конфуцій, давньогрецький філософ Сократ, італійський живописець Тіціан, православні святі Сергій Радонезький, Серафим Саровський, Тихон Задонський та багато інших.

(Розповідь супроводжується показом галереї портретів)

Ось що казали про тверезість наші славетні святі:

«Ось вам мій заповіт: не майте в хаті своїй не лише вина, але навіть і посудини винної» (Св. Серафим Саровський).

«Є дві дороги, обирай будь-яку: одна служить ворогу, а інша Богу. Хочеш служити ворогові — пий сам вино, пиво, горілку, пригощай людей, справляй хрестини, весілля похорон з частуванням — і послужиш ворогові. Хочеш служити Богу, то перше: покинь сам пити пиво, вино і горілку; ні багато і мало, а зовсім покинь, щоб не подавати спокуси людям. Друге: покинь звичай пригощати інших на проводах, весіллях, хрестинах, не бійся того, що засудять тебе за це люди. Бійся не людей, а Бога» (Св. Тихон Задонский).

Запитання №3. Що ви знаєте про тверезницькі рухи?

(Учні відповідають)

Як тільки промислова революція дозволила виробляти міцний алкоголь у великих масштабах, і алкоголь став доступним для народних мас, коли стало особливо очевидно, наскільки згубним є пияцтво, тоді й виникли масові народні тверезницькі рухи.

У Росіській імперії та СРСР традиційно виділяють 5 етапів тверезницького руху.

Перший тверезницький рух (1858-1860) був стихійним і народним. На знак протесту проти відкупників, дорожнечі і токсичності горілки люди відмовлялися її купувати. По всій Російській імперії народ збирався на сходки і давав клятву не пити. Спочатку відкупники втішали себе — куди подінуться, запьють. Вино подешевшало в 6 разів, але народ тримався. У деяких шинках його стали виставляти безкоштовно, але без толку. Тоді селян стало викликати місцеве земське начальство: «Чому не п'єте?» — «Схаменулися!».

У 1858 році з 278 винокурень по країні було закрито 88. У липні 1859 року відкупники склали скаргу міністру внутрішніх справ на священиків, які утримують народ від пияцтва. Але міністр фінансів заявив обер-прокуророві Священного синоду: «Повна заборона спиртного шляхом релігійних загроз неприпустима». В результаті заборонили селянські сходки тверезників, а організаторів відправили до в'язниці.

За першим етапом тверезницького руху пішов другий (1885-1914), потім третій (1914-1925), четвертий (1928-1932). А з 1983 року, після міжвідомчої конференції «Профілактика пияцтва й алкоголізму» в м. Дзержинську Нижегородської області, розпочався п'ятий етап тверезницького руху в СРСР, який триває донині.

Ідейним натхненником і фактичним організатором другого етапу тверезницького руху в Росії був великий російський письменник Л.М. Толстой.

Запитання №4. Чи знаєте ви про тверезницьку діяльність Льва Миколайовича Толстого?

(Учні відповідають)

Коли Лев Миколайович усвідомив, що російський народ став спиватися. Він, як справжній інтелігент, зробив свій особистий вибір — заснував «Согласіє проти пияцтва», до якого записав, перш за все, себе, потім членів своєї сім'ї та друзів, нарешті, інших сучасників, які хотіли допомогти народу позбутися пороку пияцтва. Всього в його «Согласії проти пияцтва» було 748 членів.

Зверніть увагу: Лев Миколайович розпочав отверезнення народу з себе і прийняв «сухий закон» перш за все для себе!

Лев Миколайович — автор цілої низки пристрасних статей на підтримку народної тверезості: «Для чого люди одурманюються», «Свято освіти», «Богу чи мамоні», «Час схаменутися» та інші.

Лев Толстой писав: «П'яниці стали п'яницями лише через те, що не п'яниці, не роблячи собі шкоди, навчили їх пити вино, спокусили їх своїм прикладом. П'яниці ніколи не стали б п'яницями, якщо б не бачили поважних, шанованих усіма людей, які пили вино і пригощали ним».

Запитання №5. Хто чув про тверезницьку діяльність великого російського педагога Сергія Рачинського?

(Про це, як правило, нічого не чули навіть майбутні педагоги, які вивчають педагогіку в університеті)

Сергій Олександрович Рачинський був організатором боротьби за тверезість серед учнів і селян Смоленської губернії. Він одним з перших шкільних вчителів в Росії зрозумів, що просто розмови про тверезість не дадуть стійких результатів, якщо вчитель не візьме обітницю абсолютної тверезості для себе і не приверне до активності своїх учнів.

За пропозицією С.О. Рачинського, 5 липня 1882 учні школи с. Татєв Бєльського району Смоленської губернії (нині Тверська область) дали в церкві урочисту обітницю утримання від спиртного строком на один рік. Надалі обіти щороку поновлювалися. Так виникло перше в Росії товариство тверезості при школі.

Пізніше до товариства стали приєднуватися батьки та родичі учнів, колишні учні, а через 6 років до нього стали приходити селяни, священики, вчителі (часом з вельми віддалених сіл).

Зверніть увагу: Сергій Олександрович Рачинський розпочав отверезнення своїх учнів з себе!

Запитання №6. Хто ще підтримував тверезість в дореволюційній Росії?

Усі ті, кого ми вважаємо совістю народу, справжніми інтелігентами — письменники Ф.М. Достоєвський, А.П. Чехов, славетні руські вчені І.П. Павлов, C.С. Корсаков, І.М. Сєченов, В.М. Бєхтєрєв. Руські вчені до того ж науково довели шкідливість навіть малих доз алкоголю як для тілесного, так і для душевного (психічного) здоров'я.

Вся передова російська інтелігенція підтримувала тверезість, вважала ситуацію зі споживанням алкоголю жахливою, а втім у той час його споживання на душу населення не перевищувало 4,7 літри, що приблизно в 4 рази менше, ніж у Росії початку 3-го тисячоліття.

Тверезницький рух в Росії був настільки сильним, що в 1914 році цар Микола II був змушений надати народові право місцевої заборони на продаж алкоголю, яким народ не втратив можливості скористатися.

За різними оцінками, тоді навіть з урахуванням алкоголю у ресторанах, де він був дозволений, і самогоноваріння споживання абсолютного алкоголю на душу населення становило 0,2-0,8 літри. (Ще раз порівняйте з сьогоднішніми 12 літрами!). Фактично в Російській імперії встановився «сухий закон», який протримався до 1925 року і був відмінений не знизу, а зверху Сталіним, який пояснював це необхідністю знайти кошти для розвитку економіки, щоб не довелося «йти на уклін до капіталістів».

Запитання №7. Що ви знаєте про тверезників та тверезницькі організації минулого у своєму місті, селі, регіоні?

...

Запитання №8. Кого з сучасних тверезників ви знаєте?

(Як правило, ані школярі, ані студенти нічого про це навіть не чули; постійні відвідувачі Інтернету можуть назвати Володимира Георгійовича Жданова)

2 червня 2008 в день нападу фашистської Німеччини на Радянський Союз, на тиждень всіх святих, трохи не доживши до 104-річного віку, помер видатний тверезник нашого часу Федір Григорович Углов, петербурзький учений, академік, видатний хірург, який увійшов до книги рекордів Гіннеса як єдиний хірург у світі, у якого стаж хірургічної діяльності склав більше 70 років! Саме він виступив з викриваючою доповіддю про медичні та соціальні наслідки вживання алкоголю в СРСР в 1983 році в м. Дзержинську Нижегородської області. Він розбудив передову частину суспільства від п'яної сплячки, і в СРСР розпочався 5-ий етап тверезницького руху, який продовжується до цих пір.

У Ф.Г. Углова були попередники — відомий радянський соціолог Ігор Олександрович Красноносов, письменник Петро Дудочкін, але саме Углову вдалося пробити стіну байдужості і невігластва.

Іншою важливою подією в пробудженні народу була діяльність радянського вченого, кандидата психологічних наук Геннадія Андрійовича Шичка. Грунтуючись на відкриттях у психофізіології видатних руських вчених І.П. Павлова, І.М. Сєченова, В.М. Бєхтєрєва, П.К. Анохіна, він розробив психолого-педагогічну (немедичну!) методику позбавлення від алкогольної і тютюнової залежностей. Він виходив з концепції, що куріння і алкоголізм — це не хвороби, а викривлення свідомості хибними уявленнями про допустимість і нешкідливість вживання цих речовин. Якщо людині скорегувати свідомість, то вона неминуче стане тверезником.

Те, що Шичко мав рацію, вже багато років доводять наші сучасники, які завдяки цьому методу вже отверезили в Росії, Україні та інших країнах СНД сотні тисяч людей.

В числі найвідоміших тверезників нашого часу слід назвати професора Володимира Георгійовича Жданова. Він їздить країною і виступає з лекціями про алкогольно-тютюново-наркотичної проблеми в Росії.

Іншим відомим тверезником нашого часу є Олександр Миколайович Маюров, президент Міжнародної академії тверезості. Олександр Миколайович до 2011 року провів 19 міжнародних семінарів-конференцій на тему тверезості, на котрі приїжджають не лише тверезники з усіх республік колишнього Радянського Союзу, але й гості з далекого зарубіжжя. На цих семінарах-конференціях здійснюється підготовка собріологів, і будь-яка небайдужа до долі країни людина може отримати тут необхідні знання і навички. На даний час ці конференції проводяться щороку в Криму, у Севастополі, з 20 по 30 вересня.

З тверезницькими організаціями України, а також тверезницькими веб-сайтами ви можете познайомитися самостійно.

4. Питання для самоперевірки (робота в малих групах) і перевірка засвоєних знань

А тепер з'ясуємо, що ми засвоїли на сьогоднішньому занятті:

  1. Назвіть релігії, що сповідують тверезість.
  2. Назвіть найтверезіші країни Європи. Чи продається там алкоголь у звичайних продовольчих магазинах і супермаркетах?
  3. Яка історія відбулася з дочкою колишнього Президента США Дж. Буша і чому?
  4. Яка частина планети живе тверезо чи в основному тверезо?
  5. Назвіть ім'я відомого біблійного тверезника.
  6. Яке свято відзначали в дореволюційній Росії 11 вересня? Чи потрібне таке свято нам зараз? Чому?
  7. Назвіть видатних діячів давнього світу, котрі закликали до тверезості?
  8. Чи допускали Св. Серафим Саровський і Св. Тихон Задонський помірне споживання вина? Що саме вони казали?
  9. Коли почався тверезницький рух в Російській імперії? На які етапи його розділяють?
  10. Чому було придушено перший тверезницький рух в Росії?
  11. Якою є роль великого російського письменника Льва Миколайовича Толстого у тверезницькому русі Росії? Що таке «Согласіє проти пияцтва»? Які статті написав Толстой про тверезість?
  12. Як розумів свою тверезницьку роль для своїх учнів великий руський педагог С.О. Рачинський?
  13. У які роки був «сухий закон» у Росії? Чому він не був абсолютним? Скільки пили в Росії до введення «права місцевої заборони» на алкоголь, після введення і скільки в Росії п'ють на початку 3-го тисячоліття? Чому, ким і коли «сухий закон» в Росії було скасовано?
  14. Що ви знаєте про товариства тверезості у вашому місті, селі, регіоні?
  15. Які великі руські вчені відстоювали тверезість? Чому?
  16. Яка роль у відродженні тверезницького руху в Росії належить академіку Федору Григоровичу Углову і вченому Геннадію Андрійовичу Шичко?
  17. Які сучасні тверезницькі організації в Україні Вам відомі?
  18. Що таке тверезість? Чи є це слово звичним для вас? Чому?

(Спочатку завдання пропонується для обговорення в малих групах по 3-5 чоловік. В цілях економії часу кожна з груп обговорює лише частину питань; потім представники груп по черзі роблять повідомлення для всіх учнів, або вчитель опитує учнів фронтально)

5. Підведення підсумків уроку і завдання додому

Знайдіть тверезницькі сайти в Інтернеті з запропонованого списку і підготуйте коротке повідомлення про інформацію, яку ви там знайшли, на тему: «Екскурсія по тверезницьким сайтам». Якта інші тверезницькі сайти вам вдалося знайти?

Опубліковано: Січень 2012 р.

Можливо, Вас також зацікавить:

4–05 березня 2021, Київ: Алкоголь і тверезість: минуле та сучасність

11–19 липня 2020: Щорічний всеукраїнський з'їзд тверезницького руху

22 січня 2020, Білі Ослави, Івано-Франківська область: Що таке тверезість: урок у Білоославській школі

21 січня 2020, Чорний Потік, Івано-Франківська область: Урок «Що таке тверезість і навіщо вона потрібна»

17 січня 2020, , Черкаська область: Тверезість заради життя в Драбові