Офіційний сайт руху

2009. Який вибір зробиш...

Після багаторічної педагогічної перерви нещодавно я знову стояв в школі перед учнями й провів урок. Урок тверезості в загальноосвітній школі села Брід.

Присутня на уроці вчителька-психолог після його закінчення прокоментувала: «Так перед нашими учнями ще ніхто не виступав. Ми очікували, що і тепер вони почують, що пиячити погано, а треба пити в міру, культурно, не доп'яна. А ви говорили про тверезість...»

...На початку уроку я запитав старшокласників: «Якби ви з друзями пішли ранком на полювання на весь день, то для зняття спраги, що взяли б із собою пити?». Їхні відповіді одна з учениць на моє прохання записала на дошці: «пиво, горілка, вино, кава, коньяк»... Потім показав їм книгу Івана Тургенєва «Записки охотника» з оповіданням «Хорь и Калиныч», зачитав фрагменти, де пани-мисливці та селяни, що їх обслуговували, знімають спрагу. Та ж учениця за ходом сюжету записала на дошці: «Квас, джерельна вода, чай, вода, джерельна вода, молоко, чай, молоко»... Порівнявши, учні, повірте, пожвавились...

Не про всі, на жаль, підготовлені мною приклади з художньої літератури я встиг за час уроку розповісти. Та старшокласники все ж дізналися про позитивне ставлення Олександра Пушкіна до його літературних героїв-тверезників Бєлкіна («Повести Белкина»), Савельїча («Капитанская дочка»), до тверезниці Царівни («Сказка о мёртвой царевне и о семи богатырях»). Діти одержали можливість наяву побачити всесоюзний журнал «Трезвость и культура», що видавався у 1986-1990 роках тиражем майже мільйон примірників, бюлетень Міжнародної незалежної асоціації тверезості «Феникс» и «Словарь Международной независимой ассоциации трезвости». Приємно, що на моє запитання про те, в якому з сіл Іршавщини зберігся пам'ятник братства тверезості 1874 року, один з учнів правильно назвав село Білки. А з історії свого рідного села Брід юнаки і дівчата дізналися, що під час обмеження торгівлі алкоголем у 1985-1988 роках в їхньому селі різко збільшилась народжуваність і зменшилась смертність, в результаті чого природний приріст населення зріс тоді у Броді в чотири рази (з 10 чоловік у 1984 році до 41 у 1987 році і 35 у 1988 році)...

Наприкінці уроку ми спільно дійшли висновку про те, що у людства не лише багатовікова алкогольна традиція, але і твереза традиція, твереза культура, яка також відобразилася у творах художньої літератури, в пам'ятниках історії, в журналістиці.

Микола ПАРАНИЧ, член Міжнародної незалежної асоціації тверезості (МНАТ).

Газета «Нове життя» (Іршава),
17 жовтня 2009 р., №75(7348).

Опубліковано: 2009 р.

Можливо, Вас також зацікавить:

4–05 березня 2021, Київ: Алкоголь і тверезість: минуле та сучасність

Серпень 2020, Львів: Тверезе весілля Андрія та Христини Бень

11–19 липня 2020: Щорічний всеукраїнський з'їзд тверезницького руху

17 січня 2020, , Черкаська область: Тверезість заради життя в Драбові

15 січня 2020, , Черкаська область: Уроки тверезості в Драбівському районі