Зміна характеру
Внаслідок змін мозку і центральної нервової системи, а також звичних для алкогольногопиттєвого клімату правил поведінки, починається зміна характеру людини: втрачається здатність уважно вислуховувати інших, стежити за своєю мовою, контролювати поведінку; з'являється балакучість, хвастощі, він стає безтурботним. Настрій робиться то нестримно веселий, то плаксивою, то гнівним.
Він кричить, лається, робить агресивні дії. Непристойні зауваження, спрощені і вульгарні жарти. Нерідко ведуться збочені еротичні розмови. Наносяться образи, відбуваються вчинки, що порушують громадську безпеку. Іноді відзначається пробудження низьких нахилів і пристрастей.
Характер людини починає псуватися, він стає егоцентричною, грубим, часто з'являється зайва самовпевненість, схильність до плоского одноманітному гумору; знижується пам'ять, увагу, здатність до систематичного мислення, до творчості.
Деградація особистості
Поряд з ураженням розумових функцій кори головного мозку мають місце глибокі зміни моральності. Як найвищі і найбільш досконалі почуття, як вінець у розвитку функцій мозку вони страждають дуже рано. І перше, що ми спостерігаємо у питущих людей, це байдужість до моральним інтересам, які з'являються дуже рано, в ту пору, коли ще розумові і розумові акти залишаються майже незмінними. Воно проявляється у формі часткової моральної анестезії, у вигляді повної неможливості відчувати відоме емоційний стан.
Чим більше і довше п'є людина, тим сильніше страждає його моральність. Алкоголіки нерідко не відчувають при цьому ані найменшої суб'єктивної реакції. Такого роду стан абсолютно аналогічно моральному ідіотизму і відрізняється від нього тільки способом походження.
Падіння моральності позначається на втраті сорому. У цілому ряді наукових робіт доводиться велика охоронна сила сорому і велика небезпека такої отрути, як спиртні «напої», які мають властивість знижувати силу і тонкість цього почуття.
До числа неминучих наслідків падіння моральності належить збільшення брехні або, принаймні, зменшення щирості і правди. Втрату сорому і втрату правдивості народ пов'язав в нерозривне логічне поняття «безсоромної брехні». Брехня тому і зростає, що людина, втративши сором, втратив разом з тим у своїй совісті і найважливіший моральний коректив правдивості.
У документах, що висвітлюють наростання пияцтва в нашій країні в період акцизної продажу спиртних «напоїв», переконливо показано, що паралельно з наростанням пияцтва росли і злочини, в числі яких лжеприсяга, лжесвідчення і помилковий донос росли швидше.
Здатність переживати почуття сорому втрачається питущими дуже рано; параліч цього високого людського почуття знижує людини в моральному сенсі набагато більше, ніж будь-який психоз.
Це прекрасно розумів Лев Миколайович Толстой. У своїй статті «Для чого люди одурманюються» він пише: «...не в смаку, не в задоволенні, не в розвагах, не в весельи лежить причина всесвітнього поширення гашишу, опіуму, вина, тютюну, а лише в потребі приховати від себе вказівки совісті».
Тверезого соромно вкрасти, совісно вбити. П'яному нічого цього не совісно, і тому, якщо людина хоче зробити вчинок, який совість забороняє йому, він одурманивается.
Люди знають це властивість вина заглушає голос совісті і свідомо вживають його для цієї мети. Мало того, що люди самі одурманюються, щоб заглушити свою совість, знаючи, як діє вино, вони, бажаючи змусити інших людей зробити вчинок, противний їх совісті, навмисне одурманюють їх. Всі можуть помітити, що аморально живуть люди більше за інших схильні до одурманюючих речовин.
Інше почуття, легко утрачиваемое п'яницями — страх. Послаблення страху може, на думку психіатрів, спричинити за собою серйозні наслідки. Якщо згадати, що страх у своїх найвищих проявах перетворюється у боязнь зла і побоювання наслідків зла, то стає зрозумілим високу здравоохранительное значення цього почуття у питаннях моральності. Почуття страху і почуття сорому глибоко змінюються у п'яниць, втрачаючи найсуттєвіші складові частини свої. Відповідно до цього змінюється і міміка.
Всі почуття у питущих людей змінюються таким чином, що зі складних душевних актів втрачаються піднесені і тонкі елементи, і людина у всіх своїх душевних проявах грубіє. Вищі почуття, вищі форми їх перетворюються у нижчі.
При тривалому вживанні спиртних «напоїв» розвиваються не прості скоропроходящие неправильності характеру, але і більш глибокі зміни. Подібну зміну в характері і поведінці людей виробляє тільки божевілля у періоді вторинного слабоумства. Рано слабшає сила волі, що призводить врешті-решт до повного безвольності. Думки втрачають глибину і обходять труднощі, замість того щоб їх вирішувати. Коло інтересів звужується і залишається одне бажання — напитися. У далеко які зайшли випадках справа доходить до повного отупіння і маразму. Чим більше людей п'є, тим різкіше змінюється психічна життя самого суспільства: разом з появою великої кількості ідіотів, дебілів (у результаті зачаття у п'яних батьків) і схиблених внаслідок тривалого споживання алкоголю в суспільстві знаходиться відоме число суб'єктів, ще здорових в розумовому відношенні, але вже не вільних від змін характеру, викликаних алкоголем. І це не прості, скоропроходящие неправильності характеру, а більш глибокі зміни.
Джерела інформації:
Углов Ф. Г. В плену иллюзий.
Углов Ф. Г. Самоубийцы.
Углов Ф. Г. Правда и ложь о разрешённых наркотиках.
Опубліковано: Листопад 2006 р.