Офіційний сайт руху

В Україні почала зменшуватися кількість курців

Березень 2010 року

УКРАЇНА

Держкомстат повідомляє, що в Україні уперше за багато років почала зменшуватися кількість курців. Експерти також підтверджують офіційну інформацію, кажуть, що це результат роботи кількох напрямків боротьби з курінням.

Вперше за десять років в Україні курців серед чоловіків стало менше, аніж тих, хто не палить. За даними Дежкомстату, в середньому кількість курців впродовж останнього року зменшилася на кілька відсотків — як серед чоловіків, жінок так і серед підлітків.

Одна з причин, яку називають фахівці Міністерства охорони здоров'я — це поява законів про збільшення акцизу на тютюнові вироби. Активну боротьбу з паління в Україні розпочали після гучних заяв медиків, про те що тютюнопаління набрало обертів епідемії.

Раніше в Україні до куріння долучалося до півмільйона молодих людей щороку. Курцями вважали 70% чоловіків та кожну п'яту жінку. Півтора роки тому в Україні з ініціативи громадських організацій стартувала кампанія проти куріння, в якій брали участь чимало відомих акторів, співаків та спортсменів.

Про причини зменшення курців в Україні Бі-Бі-Сі розповідає координатор проектів Коаліції за вільну від тютюнового диму Україну Ганна Гопко.

Бі-Бі-Сі: Чи погоджуєтесь Ви з офіційними цифрами? І які основні причини такої зміни тенденцій, на Вашу думку?

Ганна Гопко: Причин чимало, бо в Україні за останні два роки було багато зроблено для подолання тютюнової епідемії. А саме збільшення акцизів на тютюнові вироби, і коли ціна зросла на цигарки, і вони стали менш доступними. Адже раніше була несправедлива ситуація, коли сигарети коштували дешевше молока, дешевше шоколаду.

Бі-Бі-Сі: Держкомстат повідомляє, що в деяких регіонах до від 26% до 30% скоротилася кількість курців, невже після підвищення цін на цигарки люди масово відмовляються від багатолітньої звички?

Ганна Гопко: Є кілька категорій курців, які тільки й чекають формальних причин, щоб кинути палити. Тобто як тільки вони бачать, що їхня пачка цигарок подорожчала на 2 гривні, і для них один із стимулів кинути курити. А також робить свою справу заборона курити у громадських місцях. Є різні дані. Згідно досліджень Світового банку, яке проводилося у 102 країнах світу, підвищення ціни сигарет на 10%, сприяє зменшенню споживання на 4%.

Євгенія Клочко, Бі-Бі-Сі, Київ