• 24 липня 2017 року: Публікуються твори 2016 року Тепер у розділі Кращі твори можна прочитати також роботи учасників минулорічного конкурсу. Нагадаємо, що друкований збірник творів за 2016 рік створити не вдалося (з фынансових причин).
  • 22 червня 2017 року: Розпочинаємо публікацію кращих конкурсних творів 2017 року Сьогодні на сайті опубліковано перші три сотні учнівських робіт, які планується включити до друкованого збірника. Їх можна прочитати у розділі Кращі твори. Після подачі видання до друку ми плануємо публікацію також інших оригінальних творів, що відповідають темі конкурсу.
  • 17 травня 2017 року: Визначено переможців конкурсу - 2017 Сьогодні о 21:40 закінчилося завершальне засідання журі Літературного конкурсу «Ми за тверезе життя!», на якому остаточно визначено переможців конкурсу. Їх перелік опубліковано на головній сторінці.
  • 1 травня 2017 року: Прийом робіт на конкурс закінчено. Надійшло 1550 творів Закінчено прийом робіт на Літературний конкурс «Ми за тверезе життя!» — 2017. Цього року конкурс зібрав 1550 творів. Журі вже працює над їх перевіркою та оцінюванням.Переможців планується оголосити 15 травня 2017 року
  • 24 квітня 2017 року: Кількість надісланих творів досягла 1000! Сьогодні о 15:01 на літературний конкурс «Ми за тверезе життя!» надійшов тисячний твір. Його надіслав Володимир Ткаченко з Луганської області.Лідером за кількістю творів наразі є Херсонська область (133 твори), а за друге місце за цим показником змагаються автори з Донецької та Луганської областей (101 твір та 100 творів відповідно).За всю п'ятирічну історію конкурсу кількість робіт вперше перевищила 1000 (в минулі роки надходило по 700–800 творів), і вони продовжують надходити. Прийом робіт на конкурс триватиме ще тиждень: не втрачайте свій шанс!
  • 30 березня 2017 року: На конкурс надійшло 500 творів! Лідер — Донецька область У цей гарний весняний день ми раді повідомити, що наш літературний конкурс зібрав рівно півтисячі творів. Найактивнішими цього року наразі виявилися автори з Донецької області. А «ювілейною» учасницею конкурсу стала учениця 8-го класу Григоращук Марія з Чернігівської області.Підрахунок робіт проводиться з урахуванням того, що деякі учасники конкурсу помилково двічі відправили форму (це означає, що до перевірки лічильник на сайті міг показувати завищену кількість прийнятих робіт). На щастя, таких випадків небагато. Ми намагаємося раз у кілька днів перевіряти наявність дублікатів.З нагоди досягнення круглого числа прийнятих робіт сьогодні ми додали до вже існуючої в Реєстрі робіт статистики за класами навчання діаграму кількості робіт за регіонами України. Звертаємося до жителів областей, які не відображені на цій діаграмі (станом на 30 березня, такі ще є): не залишайтеся байдужими! Прийом робіт триватиме ще рівно місяць, а отже пишіть про тверезість та надсилайте роботи на конкурс!
  • 17 лютого 2017 року: Конкурс зібрав першу сотню творів Сьогодні святкуємо маленький ювілей: наш конкурс зібрав першу сотню творів. Роботу №100 надіслала учениця 8-го класу Ірина Хричикова з міста Бахмут.
  • 14 лютого 2017 року: Запущено збір коштів на призи переможцям конкурсу Як відомо, Твереза Україна — це громадська організація, яка фінансується виключно її учасниками. Тому всі витрати на закупівлю і пересилання призів переможцям літературного конкурсу ось уже п'ятий рік лягають на наші плечі.Але світ не без добрих людей! Щороку знаходяться спонсори та меценати, які допомагають нам дарувати радість переможцям конкурсу. Допомагають сіяти розумне, добре, вічне   нести в народ тверезість.Якщо Ви також бажаєте допомогти матеріально, ласкаво просимо на сторінку http://tvereza.info/donate/А також повідомте про цю сторінку іншим людям, які не залишаться байдужі.Кожна гривня має значення — допомагає підвищити цінність призів і нагородити більше талановитих авторів!
  • 2 лютого 2017 року: На конкурс надійшла перша робота Її надіслала Литвиненко Регіна з міста Херсон. Це хороший знак, тому що Херсонська область досі залишалася чи не єдиною, з якої зовсім не надходило творів!
  • 16 січня 2017 року: Відбулося перше засідання Оргкомітету конкурсу Сьогодні Оргкомітет Літературного конкурсу «Ми за тверезе життя!» провів перше в цьому році засідання, яке стало установчим для П'ятого всеукраїнського літературного конкурсу. Нагадаємо, що наш конкурс проходить з 2013 року.Під час засідання було затверджено Положення про конкурс та сформовано офіційні листи з оголошенням про нього. Такі листи, як і в попередні роки, надіслано в Міністерство освіти і науки України та в усі обласні департаменти (управління) освіти і науки. Проте цього року вирішено адресувати подібні листи також Міністру соціальної політики, Міністру молоді та спорту, Уповноваженому Президента України з прав дитини, у Департамент захисту прав дітей та усиновлення, Управління профілактики соціального сирітства, Департамент сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми, Відділ державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми та малозабезпеченим сім'ям, Департамент державної соціальної допомоги.

Дідова історія

Сонце лише як годину зійшло над горизонтом. Воно ще не встигло зігріти навколишній світ своїм теплом, тому легкий прохолодний вітер був доволі відчутним. Джонатан сидів біля вікна на стільці. Старий добре відчував, як маленький розбишака-вітерець заповнює собою спальню, та мимоволі щулився від цього. Сивий чоловік простягнув свою зморшкувату руку для того, щоб закрити вікно. У його віці застудитися дуже просто. Чоловік продовжував дивитися у вікно на світ, який тільки-но почав прокидатися. Але не тому, що він вбачав у цьому якусь таємничу красу природи чи щось інше. Не це причина такого небажаного безсоння.

Джонатан просидів так ще хвилин зо двадцять, як раптом побачив на пустій вулиці чиюсь постать. Коли незнайомець підійшов ближче, старий зміг його роздивитися. Це був високий, стрункий хлопець з чорним волоссям трохи нижче плечей. Він йшов, похитуючись, і повернув з доріжки до домівки Джонатана. Старий слідкував за ним, поки той не зник з поля зору, а потім повернувся та подивився на годинник. «Майже сьома ранку. Сьогодні прийшов раніше. Мабуть, посварився зі своєю компанією» — так міркував дідусь. Старий почув, як гучно грюкнули вхідні двері. «Зараз почнеться» — подумав Джонатан. Та й не прогадав. Не пройшло й хвилини, як в будинку пронісся розгніваний голос жінки. Гадаю, кожен би реагував так само, якби не спав усю ніч та дуже втомився, чекаючи свого сина і хвилюючись за нього.

Джонатан поспішив підвестися та спуститися вниз до доньки та онука. Доки спускався, він чудово чув їхній діалог. Хоча, можливо, не тільки він, а й всі їхні сусіди.

— Тайлере! Знову?! Скільки можна?

— Стільки, скільки забажаю! Чого кричиш?

— Чого?! А хіба не зрозуміло? Ти де був усю ніч?

— Це тебе не стосується!

— Ще й як стосується! Я — твоя мати!

— Та начхати мені на це! Мені сімнадцять! Я можу сам приймати рішення!

— Які рішення, коли від тебе спиртним тхне?! Знов п'єш? Ти своє життя гробиш!

— Та пішла б ти!

Крики лунали з кухні, тому старий пішов саме туди. Тільки-но він підійшов до дверей, як звідти вибіг Тайлер. Хлопець навіть не поглянув у сторону діда, він просто помчав нагору, у свою кімнату. Джонатан тяжко зітхнув, дивлячись йому вслід, та подався далі, до кухні. Потрібно заспокоїти дочку.

У невеличкій світлій кімнаті посередині стояв круглий дерев'яний стіл. За ним сиділа жінка з коротким білявим волоссям та тихенько плакала. Джонатан відчув, як у нього неприємно закололо зліва у грудях. Менш за все на світі йому б хотілося бачити сльози своєї любої та єдиної донечки.

— Фібі, — старий тихо підійшов та поклав руку на плече жінки.

Та спершу злякалася, але побачивши, що цей жест належить батьку, трохи заспокоїлася.

— Тату, ти мене налякав.

— Пробач, — Джонатан сів поруч.

Між ними запанувала неприємна тиша. Джонатан знав, що буде далі. Він так досконало ознайомлений зі сценарієм, що вже трохи нудило від цього. Ось Фібі, яка мовчить та дивиться в нікуди червоними нерухомими очима. Ось одна сльозинка котиться по її щоці. Ось жінка більше не може стримуватися. Вона знову плаче, а батько обіймає свою донечку та заспокоює. Йому вже це набридло. Набридло, що дорога для нього людина відчуває цей біль, що син так поводиться з матір'ю, що Тайлер п'є. Джонатан не розумів, звідки взагалі з'явилася ця шкідлива звичка, та й сам онук нічого не казав. Раніше веселий та приязний хлопець замкнувся у собі, припинив належно вчитися, займатися спортом. А причина була нікому невідома. Чи щось сталося, чи просто зв'язався не з тією компанією. До того ж ніхто не міг нормально поговорити з підлітком. Починалися крики, необґрунтована злість, істерика, іноді доходило до бійок.

Джонатан гладив дочку по голові, згадуючи свою молодість. Раніше він також пив, але на це була, як йому здавалося, серйозна причина. Тим паче він давно кинув. Зміг пересилити себе після...

Раптом у голові старого майнула одна думка. Джонатан замислився. А якби це могло допомогти? Надії мало, але його друг теж зміг кинути після цього...

Старий випустив дочку з обіймів та сказав:

— Фібі, мила, не плач. Обіцяю, що розберуся з цим.

Жінка подивилася на батька здивованими очима.

— Тату, Тайлер нікого не слухає. Тобі не вдасться...

— Вдасться, — перебив Джонатан. — Або ж я хоча б спробую. А ти піди та поспи. У тебе сьогодні нічна зміна, якщо не помиляюся.

На обличчі Фібі промайнули сумніви. Жінці не дуже вірилося, що Тайлер стане хоча б когось слухати, навіть свого рідного діда. Надто вже він неконтрольований. Але суперечити батьку не наважилася. Вона, не говорячи ні слова, встала та пішла до ванної кімнати, щоб спершу умитися, а потім відпочити після довгої та безсонної ночі.

Джонатан почекав, поки лишиться на кухні сам на сам зі своїми думками. Він розумів, що настав час покласти цьому край. Треба поговорити з Тайлером. Розібратися що до чого. Поставити всі крапки над «і». Просто треба! Але спершу нехай хлопець проспиться. Розмовляти з підлітком у такому стані про шкідливість алкоголю те саме, що говорити з кам'яною стіною. Результат буде нульовий. Тому старий поки відклав цю бесіду на потім, а сам пішов трохи відпочити. Він також не спав майже всю ніч через хвилювання за онука.

Тайлер вийшов з ванної кімнати, тримаючись однією рукою за живіт, а іншою прикривав рота. Здавалося, що його шлунок був невинно чистим і що навряд чи доведеться ще раз бігти до «білого друга», але перестрахуватися треба було. Неприємний досвід хлопець вже мав.

Підліток підійшов до свого ліжка та упав на нього, невдоволено простогнавши. Йому було начхати, котра зараз годинна, яке число або день, начхати на весь світ, взагалі на всіх. Голова страшенно нила, наче готова була вибухнути на мільйони маленьких частинок у будь-який момент. Біль був такий сильний, що легкий скрип дверей здався хлопцеві пекельними тортурами. Він вхопився за голову та щось нерозбірливо промукав. Тайлер навіть не відразу помітив, що в кімнаті, хтось є, окрім нього.

— Що? Мучишся? Може, хоча б тепер зрозумієш, як шкідливо пити? — Джонатан став біля ліжка та з докором дивився на онука.

Тайлер неохоче розплющив очі. Він мовчки декілька секунд розглядав діда, а потім, відвернувшись, кинув байдуже:

— Залиш мене.

Сваритися з дідом йому не хотілося.

Джонатан очікував такої реакції. Старий знав усі принади похмілля, тому добре розумів хлопця. Але відкладати розмову вже ніхто не збирався. Необхідно довести цю справу до кінця, якщо надумав почати.

Джонатан сів на край ліжка. Він підбирав потрібні йому слова, щоб ненароком не зачепити онука та не почати новий скандал. Нарешті старий все обдумав, тож звернувся до підлітка.

— Тайлере, давай поговоримо.

У відповідь було мовчання. Джонатан вирішив, що так навіть краще, тому продовжив.

— Я не знаю, чому ти п'єш. Ти нікому не кажеш причини. Ти замкнувся у собі, грубиш усім. Так неправильно. Щоб не сталося, ти повинен розповісти мені або своїй матері. Ми обіцяємо, що підтримаємо тебе. Ми ж твоя сім'я.

У відповідь — те саме мовчання. Підліток лежав, відвернувшись до стінки. Здавалося, що він навіть не слухав діда, але чомусь Джонатан був упевнений, що це не так. Старий знову замислився. Треба вже доходити до суті цього «діалогу».

— Тайлере, якщо тобі складно пояснити, що відбувається, то я розумію. Повір, я все розумію. У мене теж були проблеми, повно проблем. Але я тримався. Я мужньо терпів усі негаразди. Стиснувши зуби, я йшов далі та не зупинявся.

— Мабуть, у тебе в голові навіть думки не було, щоб взятися за чарку, — голос хлопця прозвучав різко, перебивши діда, та трохи роздратовано. — До того ж твоя професія цього не дозволяла.

На диво, Джонатан зрадів тому, що Тайлер заговорив з ним, пропустивши сарказм мимо вух. Це означало, що хлопець його слухає. Тож надія на нормальну розмову все-таки маячить на горизонті.

— Знаєш, Тайлере, — трохи промовчавши, сказав старий, — ти не правий. Я також пив. І достобіса.

І знову тиша, яку швидко перервав підліток шарудінням. Він перевернувся на спину та сів, підтягнувши ноги до себе. Його погляд блукав по кімнаті, оглядав все довкола, але не зупинявся на старому. Тайлер відчував бажання задати всього одне маленьке питання, яке турбувало, на яке дуже хотілося тепер знати відповідь. Хлопцеві не дуже вірилося, що його дід, взірець порядку та правильності, міг мати таку паршиву звичку.

— Чому? — відповів Джонатан не відразу. Вигляд старий мав такий, наче йому було важко, наче він збирався з силами, щоб сказати наступні слова.

— Бо я втратив першу дружину.

Тайлер здивувався. Він ніколи не чув про те, що дідусь двічі женився, і що перший шлюб закінчився так. Юнака почало мучити ще одне питання, яке він відразу задав дідові.

— І... як ти кинув?

Джонатан нічого не відповів. Він лише протягнув онукові невеличкий білий прямокутничок. Хлопець взяв його, помітивши, що в руках дід тримав ще якусь стареньку книжечку, але не дуже зосередив на цьому свою увагу. Його більше цікавив клаптик паперу. Оглянувши цю дрібничку, Тайлер виявив на іншій стороні чорно-білу фотографію. На ній була зображена дівчинка років п'ятнадцяти. Фото було стареньке, потріпане, мало, що можна було роздивитися. Підліток бачив лише ношену, не дуже гарну сукню, довге кучеряве волосся, широку посмішку та великі очі. Він помітив, що дівча доволі привабливе. На декілька секунд, а може й хвилин, хлопець задивився на неї. Щось у дівчиську було таке, що Тайлер насилу змусив себе відвести очі. Підліток подивився на діда, повільно піднявши одну брову. По його обличчю можна зрозуміти, яке питання хотів задати хлопець.

Джонатан тяжко зітхнув. Старий не горів сильним бажанням згадувати все те, але іншого виходу він не бачив, тому почав неквапливо говорити спокійним голосом.

— Тайлере, я хочу тобі дещо розповісти. Це один випадок з мого життя. Жахливий випадок. Я досі не хочу пригадувати всі не дуже приємні подробиці цієї події, але саме цей інцидент допоміг мені кинути пити та більше ніколи не торкатися пляшки. Може, й тобі допоможе. Тому слухай уважно.

— Слухаю.

— Ти знаєш, де я працював до виходу на пенсію. Так, у поліції. Я з дитинства мріяв допомагати людям, наказувати винних, домагатися справедливості, тому навіть не вагався у виборі професії. Служив я добре, чесно, ніколи не кривдив слабких, дотримувався усіх правил. Мені там подобалося. У час, коли сталася ця подія, я дослужив до оперуповноваженого. Робота дуже серйозна та важка, потребує постійної напруженості. І я добре з нею справлявся. Не посоромлюся сказати, що був найкращим у своїй справі. Я допоміг багатьом людям, врятував чимало життів. Але була й інша сторона медалі: я мав ворогів, тих, хто бажав мого ганебного падіння, моєї смерті. Мене часто залякували, погрожували, намагалися підкупити. Я не піддавався. Честь та гідність були понад усе для мене. На той час у мене була дівчина. Точніше, уже дружина. Ми тільки-тільки тоді з нею побралися. Як я її кохав! Така мила, ніжна, сором'язлива. Чарівна жінка! Ми з нею зустрічалися лише рік, а я вже вирішив, що вона моя єдина, тому не гаяв часу даром — побоявся її втратити. Пропозиція, вінчання, невеличке весілля. Але не буду розповідати тобі такі деталі, вони ні до чого.

— А далі що? — вже з цікавість запитав онук.

— Почалося все те жахіття через декілька місяців після одруження. Моя мила носила під серцем дитину, ми обоє були щасливими і здавалося, що далі у нас світле майбутнє. Як я помилявся! Працював я тоді над однією справою про вбивство. Подробиці тобі знати необов'язково. Всім здавалося, що справу не вдасться розкрити, що краще навіть не починати. Але я був молодий, набридливий, самовпевнений. Я вирішив, що понад усе розберуся, що там сталося насправді. Ох, не знав я у що в'язався... Я крок за кроком почав детально все розслідувати. Впевнено та рішуче я підбирався до істини. Злочинцям не подобався такий розклад. Чим ближче я підходив до вбивць, тим сильніше відчував, що повинно щось статися, бо мені все частіше і частіше приходили листи з погрозами. Виявити адресатів не міг, але відчував, що майже вже піймав цих негідників. На дурні листи я не звертав уваги. За своє життя я зовсім не боявся, і так вже декілька разів ледве не загинув. У цьому полягала ще одна моя помилка: я забув про свою сім'ю. Я досі пам'ятаю останній лист з єдиним, коротким надписом ньому: «Ти пожалкуєш про все».

— А після цього що було?

— Довгі ретельні пошуки дали свої плоди. Вбивць ми знайшли в сусідньому селищі. Я так пишався собою, що ледь не проґавив дивну фразу одного з них. «Чого радієш? Ти ж сьогодні все втратиш!» Після ця погань розсміялася мені в обличчя. Я не розумів суті, поки не приїхав до нашого містечка. Уже там я виявив мертву дружину — її застрелили. Один з цих негідників навмисно дочекався, коли я зникну, щоб зробити своє чорне діло. Саме тоді, Тайлере, я і запив. Як я вже казав раніше, дружину я кохав до нестями сильно. Біль від втрати була жахлива. Мені наче встромили тисячі тоненьких голок у серце, з якими я тепер повинен жити, бо померти від них чомусь неможливо. До цього додавалося ще відчуття провини. Погрози весь час стосувалися саме її, а я не розумів, як міг не догледіти такого очевидного факту! Мабуть, надто сильно захопився розслідуванням. Але ж було запізно щось змінювати та про щось благати...

— Діду... — щось хотів промовити Тайлер.

— Повністю розповідати про свою печаль я не буду. Наголошу лише знов на тому, що запив, і дуже сильно. Мені завжди здавалося, що я сильна та незламна людина, але це хибна думка. Будь-хто має слабкі місця, у кожного є своя межа терпіння. Я перейшов цю межу. Я зламався, як би гидко це не звучало. Кращим варіантом для мене здавалося замкнутися у собі, взяти пляшку та відгородитися від усіх. Знайома ситуація, чи не так? Я гадав, що ніхто не зможе зрозуміти мене, хоча сам банально потребував підтримки. Але про яку підтримку може бути мова, коли я постійно або п'яний, або з похмілля? У першому випадку говорити зі мною було просто неможливо — злість, грубість, неадекватна поведінка. А в другому — небажання когось слухати, погане самопочуття. Якась безвихідь. І так продовжувалося кілька тижнів. Звичайно, я з'являвся на роботі, намагався працювати, але тоді... Тоді раптово зник інтерес до всього, що я роблю. Я почав погано працювати. Мені стало байдуже на всіх людей, на їхні проблеми та нещастя, байдуже на всі правила, на порядок та справедливість. Це дійсно була справжня депресія, з якої, здавалося, мені не вибратися самому ніколи, а колеги чи друзі просто не в змозі допомогти, бо я поводився, м'яко кажучи, не найкращим чином. Я перебував на грані звільнення. Здавалося, що це все. Кінець життю, кар'єрі. Всьому. Але хтось вгорі, дивлячись на мене, вирішив, що пора припинити всі мої страждання. Вони послали мені її — Аву Джонс...

— Це сталося восени. Я до сих пір дуже добре пам'ятаю усі деталі, наче сталося все те лише декілька днів тому...

Був жовтень. Сонце сховалося за великими сірими хмарами, мав полити сильний дощ. Було трішки прохолодно. Я їхав на нове діло: зникнення дитини. Дівчинка-підліток раптово припинила ходити до школи та спілкуватися з друзями. Всі її шукали дня три, але та наче скрізь землю провалилася. Тепер звернулися до поліції. Це все, що я знав на той момент.

Якщо чесно, мені було начхати. Зникла, ну, то й що? Можливо, вирішила прогулятися десь, подалі від свого сірого життя, яке могло їй набриднути. Захотілося свободи. Або втекла з коханим, який міг бути старшим за неї. Або ж завагітніла та, боячись сорому, поїхала до іншого міста, щоб зробити аборт чи щоб почати жити заново під новим ім'ям. Тобто я зранку не встиг випити і був трохи роздратований. До того ж додавалося те, що мене обіцяли звільнити, якщо не розкрию справу. День передвіщав бути «веселим». Так мені здавалося.

Я приїхав до її домівки у ще гіршому настрої. Робити нічого не хотілося, мріяв я лише про дім та новеньку пляшечку віскі. Але коли я побачив, як мої колеги ведуть з тієї будівлі якогось чоловіка, з'явився маленький інтерес. Я почав розпитувати що й до чого. Небритий чоловік у брудному одязі виявився батьком дівчинки. Його забирали на допит, але для цього треба було почекати, поки з нього вивітриться весь алкоголь. Те, що він теж п'яниця, я відчув одразу. Окрім гидкого запаху поту та немитості, від нього несло перегаром. Ще я дізнався, що у нього півроку тому теж померла жінка. Тоді я навіть йому трохи поспівчував.

Мої колеги поїхали, побажавши мені удачі, а я, залишившись на самоті, знову відчув, як на мене осідає депресія та бажання випити. Працювати й досі не хотілося. Насилу я змусив себе піти до дому Джонсів, а не до якого-небудь пабу.

У будівлі панував бардак. Не сильний, було видно, що там злегка прибирали, але лише злегка. Порожні пляшки (цілі чи розбиті), сигарети, десь на стіні або ж на килимі були смердючі плями незрозуміло від чого. Краса! У мене вдома так само, тому відчував я себе, наче у рідному середовищі.

Я там все оглядав, не дуже акцентуючи свою увагу. Я навіть не знав, що шукав. Просто бездумно блукав між кімнатами.

На другому поверсі увагу до себе привернули повністю чорні двері. Як я тоді зрозумів, пофарбовані вони фарбою, але навіщо — не міг докумекати. Яке ж було моє здивування, коли за ними я побачив світлу кімнату. Ліжко, стіл, полиці для книжок, вікно, підлога. Все виблискувало від чистоти. Тут би й дурень здогадався, що знаходиться у кімнати зниклої дівчинки.

Я почав все оглядати. Нічого цікавого чи корисного я не знайшов, окрім її щоденника та альбому з фотографіями. Я вирішив порозглядати фото, щоб хоча б знати, як виглядає дитина. На всіх знімках дівчинка посміхалася, і не знаю чому, але я вирішив взяти один собі. Щось у дівчиську було таке, що я не міг відвести очей. Вона нагадувала мені сонечко. Маленьке, яскраве, завжди усміхнене. На декілька секунд я відчув у собі бажання знайти її. Лише кілька коротких секунд...

Закінчився той день тим, що як тільки я прийшов додому, то відразу запив, наплювавши на весь світ та розслідування.

Наступний день почався не найкращим чином. Похмілля і всі його радощі не змусили себе довго чекати. Плюс ще депресія. Тобто працювати не хотілося й досі.

Поки я готував, точніше намагався щось приготувати, мені на очі потрапив щоденник зниклої дівчинки. Заради цікавості я подумав, чому б і не поглянути. І знову нічого корисного. Ава була звичайним підлітком зі своїми звичайними проблемами, буденними турботами. Вона нічим не вирізнялася, окрім, як я зрозумів по записах, надто веселим характером. Маленька Джонс дивилася на речі оптимістично, трішечки по-дитячому. Наївна дитина ще не знала життя.

Я не вчитувався дуже добре, бо все те не важливе для діла. І, чесно кажучи, мені було нудно, навіть трохи огидно читати про те, яка вона щаслива. Я листав сторінки, бажаючи вже закрити цей непотріб та відкинути подалі, поки не помітив один короткий запис: «Сьогодні померла мама»... Я не знаю чому, але раптово я відчув весь сум дівчинки, увесь її біль... Мабуть, прочитав би я більше, якби у мій дім не почав вриватися друг, переймаючись, щоб мене не звільнили.

Далі буду намагатися розповідати не надто детально, бо все те не дуже важливе. Скажу коротко, як зможу.

Цілий день тоді я розмовляв з людьми, що видалося мені нестерпним. Спершу школа, де навчалася раніше Ава. Вчителі. Хтось хвалив її, казав, що талановита та розумна. Хтось жалівся, ніби вона лінива та страшенна бешкетниця. Думки розходилися. Друзі. Їх у неї було багато. Ава їм подобалася. Казали, що весела, любить жартувати. Те саме повторювали мені сусіди Джонсів. Всі розповідали, яка вона щаслива, життєрадісна, ніколи не плаче. Точніше, так було. Усі, наче під копірку, казали, що після смерті її матері щось змінилося. Дівчина замкнулася в собі, почала уникати друзів, часто була сама. Найближчі її знайомі говорили про синці, які з'являлися нізвідкіля. Ава була підлітком енергійним, але бійки — це не її стихія. Хоча я не звернув тоді на їхні слова ніякої уваги.

Повернувшись додому, я ні про що не думав, не намагався щось скласти до купи, щоб знайти дівчинку. Ні, я нічого такого не робив. Я знову хотів взятися за чарку, але, на щастя, у мене тоді закінчилися припаси алкоголю. Іти кудись мені було ліньки, і я гадав, як мені скоротити час. На очі попався щоденник Ави. Я радий, що тоді зміг його прочитати до кінця.

В основному, там йшлося про її переживання через втрату мами. Знову рядки минали десь повз мене, я не вдумувався, поки не натрапив на одну «цікавинку». Ава писала, що батько випив та почав кричати на неї, звинувачувати у смерті матері. А потім кинув у дівчинку пляшку. Та ледь ухилилася. Не знаю чому, але це так мене образило. Я давно вже наплював на інших людей та їхні проблеми, проте тут в мені наче щось перемкнуло. Читаючи, я почав згадувати, чому став полісменом. Разом з тим я жахався від написаного.

Все почалося зі звичайних образ та легких побоїв. Дівчинка боялася комусь розповісти. Ава любила батька, вважала, що це минеться, і все буде, як і раніше. Вона помилялася. Ситуація тільки погіршувалася. Батько все частіше її принижував, змушував працювати, як рабиню, бігати до магазину за новою порцією спиртного. За найменшу провину — бив, тягав за волосся, один раз навіть в унітаз головою умокнув.

Чим більше я читав, тим сильніше відчував, як лють наповнює мене. Я не розумів, як так можна поводитися зі своєю дочкою. Це все, що в нього залишилося, а він так легко день за днем повільно вбивав її. Думки про те, що дівчина втекла, здавалися вже більш правдивими. І, якщо чесно, я дуже хотів, щоб це було насправді так. Я лише благав, щоб з нею все було добре.

Наступного дня я привів містера Джонса на допит. Той знову був п'яний, наче свиня. Я відчув огиду. І більше не до нього, а до себе. Я ж був таким самим. Хоча б побачив, як зі сторони виглядав.

Коли той протверезів, почався допит. Ця погань нічого не сказала. Він усе заперечував, мовляв, що любив дочку понад усе, а ми все набрехали. Я зрозумів, що краще поки залишити його та піти на пошуки.

Ми шукали всюди. В інших містах, селищах, містечках. Всіх родичів переполошили. А знайшли її у лісі. Я на своєму віці багато смертей бачив, але ця... Не буду детально описувати, яке жахіття я там побачив. Лише потім я дізнався від наших лікарів, що окрім синців, у неї були: проломлений череп, внутрішня кровотеча, декілька кісток зламано. Це був жах. Більше не можу говорити. Важко згадувати...

Після цього я більше не пив. Просто не міг. У мене тоді ще довго стояв перед очима образ тендітного понівеченого тіла. Великі карі очі, наповнені жахом, яскраве колись, руде волосся все у бруді, шкіра бліда, у фіолетових плямах. Моторошно згадувати. І таке вчинив з нею (як виявило слідство) рідний батько, який перебував на підпитку.

Знаєш, Тайлере, я досі не можу пити. Навіть крапельку. Я її бачу. Аву Джонс. Кожного разу, як торкаюсь склянки, то переді мною вона. Красива, ніжна, бліда. І дивиться таким холодним поглядом, що душа у п'яти тікає.

Я тобі навіщо про це розповів? Можливо, ти винесеш з цієї історії якийсь урок для себе, бо ти ж чув, до чого привело п'янство. А можливо, перестанеш шкодити своєму здоров'ю з інших причин. У мене друг пізніше теж взявся за чарку, але після того, як я розповів йому в деталях цю подію, він більше не пив. Каже, що тепер теж бачить її. Боїться навіть близько до алкоголю підходити. Ну, це все.

Джонатан затих. Він подивився на онука, який тихенько сидів на ліжку та обмірковував почуте. Потім дід піднявся та, залишивши стареньку книжечку на ковдрі, неквапливо вийшов з кімнати.

Тайлер сидів непорушно. Хлопець обдумував слова дідуся. Йому не дуже вірилося у цю розповідь. Джонатан міг набрехати, щоб просто якось переконати підлітка відмовитися від шкідливої звички.

Юнак ще раз поглянув на фото дівчинки. Так, вона приваблива, але це могла бути фотографія з Інтернету. Дійсно, чом би ні? Тайлер фиркнув та відкинув знімок. Він взяв до рук книжечку, яка встигла його зацікавити, та розгорнув її. Це виявився щоденник. Підліток здогадувався, що так і буде. Він просто листав сторінки, не читаючи, та трохи посміювався. Це все несправжнє, це брехня, обман. Раптом Тайлер завмер. Хлопець перегорнув останню сторінку. Тексту було майже не видно, бо його залило. Кров'ю. Вже засохлою. Тайлер різко закрив щоденник та закинув його у дальній куточок кімнати. Хлопець почав знову твердити сам собі, що це брехня. То, мабуть, навіть не кров, а щось інше. Фарба, наприклад. Взагалі все, що завгодно, але не кров!

Хаотичні думки юнака перервав телефонний дзвінок. Тайлер відразу вхопив телефон та відповів. Це дзвонили друзі, запрошували знову піти до клубу, потусити, позагравати з дівчатами, «трохи» випити. Хлопець хотів згодитися. Йому набридло сидіти вдома. Особливо хотілося відволіктися від дурнуватої дідової історії.

Тайлер вже готовий був відповісти, як підняв очі. Всі несказані слова застрягли у горлі та навряд чи тепер знайдуть вихід. На підвіконні юнак побачив дівчину. Ні, навіть дівчинку. По її блідим плечам струїлося кучеряве руде волосся, а карі очі холодно, наче наскрізь, дивилися на нього. Хлопець моргнув — дівча зникло.

Друзі вже разів зі сто запитали, чого той мовчить. А Тайлер не знав, що робити. Єдине, що він міг — це тихо, не своїм голом сказати:

— Я, мабуть, сьогодні не піду...

Пітіченко Антоніна Миколаївна, 9 клас

Дніпропетровська область

Ознайомтеся також з іншими конкурсними творами:

Кращі твори 2016–2017 років

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 1 класів (2017 рік)

Єпур Артур Вікторович: Я хочу всім сказати...

Аверін Назар Анатолійович: Я за здоровий спосіб життя!

Бабич Валерія Олександрівна: Буду тверезим

Бардаш Максим Денисович: Сумна історія

Бурячок Даніїл Миколайович: Ми за тверезий спосіб життя

Васін Савелій Олександрович: Небезпечна хвороба

Вороненко Олександр Євгенович: Алкоголю — ні!

Воротило Богдан Анатолійович: Батько каже

Вєртіков Максим Вікторович: Я мрію про тверезе суспільство

Ганжерлі Савва Юрійович: Ні! — алкоголю

Граб Софія Максимівна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Демченко Дмитро Олександрович: Ми — за щасливе майбутнє!

Злий Артем Сергійович: Дилема життя

Злий Артем Сергійович: Я тверезий (III місце)

Кабанець Алевтина Іванівна: Тверезість — це благо

Ковальчук Володимир Андрійович: Сміливий хлопчик Петрик

Кіреєв Артур Олександрович: Ми — найкращі у світі!

Личік Софія Олександрівна: Як Біла Чарівниця перемогла Викрадача Розуму (III місце)

Ломізов Максим Михайлович: Талант (III місце)

Лівар Софія Василівна: Алкоголь — погана звичка

Нестерчук Артем Михайлович: Здорові та тверезі батьки — щасливі діти

Нетребчук Юлія Володимирівна: Життєвий вибір (I місце)

Пилипенко Єва Богданівна: Ми за тверезе життя

Пихтєєв Артур Андрійович: Алкоголь — велике зло

Подопригора Ростислав Євгенійович: Моя сім'я за тверезе життя

Пістоляк Дмитро Іванович: Кому вірити? (II місце)

Сукнаровська Софія Русланівна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти! (III місце)

Фурдига Дарина Ігорівна: Не вживайте алкоголю!

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 2 класів (2017 рік)

Ємельянов Евгеній Віталійович: Трезвость — это хорошо или трезвость — плохо?

Ібрагімова Марія Миколаївна: Сказка о страшном сне (I місце)

Байдуга Марія Артемівна: Доня крихітка прийшла... (III місце)

Батвінська Крістіна Сергіївна: Алкоголю — «Ні!»

Бут Анатолій Сергійович: Тверезість — запорука щасливого майбутнього (II місце)

Вітенко Ярослав Русланович: Алкоголізм очима дітей

Кахніашвілі Софія Олександрівна: Алкоголь — це біда

Коваленко Леонід Олексійович: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти! (III місце)

Копилов Денис Сергійович: Не чекали ми біди

Котляр Катерина Романівна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Лемчик Давид Богданович: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти (III місце)

Литвинов Віталій Віталійович: Я маленький паросток суспільства

Лобащук Аліна Сергіївна: Десять способів відсвяткувати День народження

Ляхова Анна Олександрівна: Я не буду пити горілку!

Мужилівська Поліна Миколаївна: Біда вчить

Притула Кирило Віталійович: Святкуємо тверезо (Есе)

Прокопович Софія Андріївна: Пригоди п'яних поросяток

Селецький Артур Ігорович: Біда не приходить сама

Собан Ілля Віталійович: Про татусів

Токмакова Діана Олексіївна: Ми за тверезе життя!

Трет'як Олексій Юрійович: Захистіть мене від алкореклами!

Троцюк Юлія Олександрівна: Два приятелі (казка)

Тутов Артем Романович: Хвороб у світі є багато

Шеїн Максим Олександрович: Крок проти алкоголю

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 3 класів (2017 рік)

Астрахович Ріма Володимирівна: Таємничі двері (III місце)

Бахмут Артем Олексійович: У полоні спокуси (I місце)

Волкова Віолета Дмитрівна: Святкуємо тверезо! (III місце)

Гоцківська Софія Михайлівна: Здорова нація — здоровий народ!

Грипич Вікторія: Ми за тверезий спосіб життя

Жилка Іванна Олександрівна: Наш вибір — жить чи помирать!

Колієва Анна В'ячеславівна: Дитяче прохання

Кошелева Софія Володимирівна: Король Алкоголь (III місце)

Кривонос Софія Олександрівна: Нове життя

Литвиненко Марія Костянтинівна: Алкоголь — це ворог людства

Лусік Андрій Віталійович: Дідусеві

Накрапльонний Микита Васильович: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Невойт Еліна Вікторівна: Ні, алкоголю!

Ольховенко Максим Костянтинович: Віра матері

Прохор Тарас Леонідович: Геть оту рекламу! (II місце)

Пістоляк Роман Іванович: Тверезо треба святкувати! (III місце)

Савостян Катерина Романівна: Сонце світить на землі

Тарасюк Ангеліна Юріївна: «Корисна» реклама?

Шулім Кароліна Віталіївна: Наслідки від алкоголю

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 4 класів (2017 рік)

Авраменко Поліна Володимирівна: Тверезі батьки — щасливі діти (III місце)

Алексєєва Вікторія Сергіївна: Татку, горілку не пий...

Андросович Євгеній Володимирович: Святкуємо тверезо

Баліцький Андрій Олександрович: Майбутнє без алкоголізму

Божеску Марина Сергіївна: Сказати хочу

Боценюк Марія Олександрівна: Здорова сім'я — здорова людина

Бірковий Максим Юрійович: Порятунок з полону (II місце)

Власюк Іванна Володимирівна: Пишайтеся своїми батьками!

Вороная Лілія Василівна: Цар та чарочка

Вісковатих Софія Ігорівна: Цінуй своє здоров'я

Гапон Вікторія Властівна: Якої шкоди завдає алкоголь

Гейко Катерина Сергіївна: Зелений змій

Голощапов Захар Дмитрович: Ранок

Голощапов Захар Дмитрович: Боротьба зі змієм

Голощапов Захар Дмитрович: Моє майбутнє

Голощапов Захар Дмитрович: Звернення

Грицай Тимур Сергійович: Тверезі батьки — щасливі діти

Зданівська Яна Василівна: Моє весілля буде тверезим

Зола Віталій Миколайович: Не пий, козаче!

Лесковець Тетяна Володимирівна: Біль моїми вустами (III місце)

Лузан Діана Дмитрівна: Тверезість гостинна (I місце)

Лустін Олег Олександрович: Моя сім'я

Матяш Ярослав Вікторович: «Корисні» поради (байка)

Морпак Анна Володимирівна: Горілка — здоров'я злодійка

Проценко Олександр Ігорович: Біжу я з татком на зарядку

Процишина Валерія Юріївна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього (III місце)

Самойлов Богдан Юрійович: Здорові українці — могутня Україна (III місце)

Скрипаль Руслана Русланівна: Роздуми підлітка про алкоголь

Суровець Андрій Богданович: «Корисне» пиво

Тетьоха Вікторія Миколаївна: Маленька чарочка — велике горе

Хортик Олександр Олегович: Про здоров'я ти подбай...

Циня Яна Русланівна: Алкоголь — це негатив

Шалімов Артем Олексійович: На землі радію

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 5 класів (2017 рік)

Астахова Ніка Дмитрівна: Тверезість — вибір сильних

Басок Єлизавета Олександрівна: Тверезик

Борисов Богдан Артемович: Мир прекрасного за трезвость! (III місце)

Бричка Ольга Володимирівна: Мрія про щасливу сім'ю

Воротилко Анжеліка Ярославівна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Гаврилюк Вероніка Андріївна: Чарівні двері

Гащук Наталія: Колобок

Затворнюк Ірина Іванівна: Ми за життя без алкоголю! (Лист депутатам)

Кавецька Катерина Миколаївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Крутьян Валерія Русланівна: Ми — за тверезе життя!

Левіна Поліна Русланівна: Сказка «Бедный цветочек»

Лигуша Ксенія Євгенівна: Прохання дитини (III місце)

Манжола Ольга Геннадіївна: Ми — проти алкореклами

Матвійчук Максим Миколайович: Здорові звички

Матвієнко Владислав Олександрович: Защитите нас от алкорекламы!

Михайленко Софія Миколаївна: Захистіть нас від алкореклами

Мірошніченко Іван Олександрович: Казка про два королівства

Перепелиця Лілія Романівна: Щаслива сім'я (III місце)

Пономаренко Захар Олександрович: Щаслива родина — квітуча Україна

Романовський Артем: Лебідь, щука й рак

Рубан Едгар Романович: Святкуймо тверезо! (I місце)

Рукавіцина Анастасія Олександрівна: Чому я мрію про тверезе суспільство

Скіпа Ігор Олексійович: Я — за тверезе життя

Страх Анна Петрівна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Страх Анна Петрівна: Подарунок долі

Струк Роланд Степанович: Не рекламуйте людям алкоголь (III місце)

Струк Роланд Степанович: Тверезість — успіх

Струк Роланд Степанович: Моя мрія — твереза Україна!

Струк Роланд Степанович: Алкоголю — НІ!

Федоренко Софія Максимівна: Дорослі, захистіть!

Фурман Єлизавета Сергіївна: Живу тверезо!

Чирва Анастасія Віталіївна: Живу тверезо і тверезо мислю (II місце)

Шишлак Вікторія Олександрівна: Ми за тверезий спосіб життя!

Шутак Назар: Кирило Кожум'яка

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 6 класів (2017 рік)

Євдокименко Анастасія Сергіївна: Здоров'я — тверезість!

Арчібасова Аліна Вікторівна: Не можу дивитись

Басюк Катерина Іванівна: Мій вибір у житті тверезість

Басюк Катерина Іванівна: Ні алкоголю!

Будьоний Ярослав Романович: Живу тверезо!

Бурля Олександр: Ми за тверезе життя! (III місце)

Веремейчук Тетяна Михайлівна: Мрія (II місце)

Верстюк Анастасія Дмитрівна: А що буде далі?

Вільк Оксана Ігорівна: Скажемо алкоголю „Ні“ (III місце)

Вітман Ольга Станіславівна: Рекламний змій (III місце)

Галкін Віталій Володимирович: Я мрію про тверезе суспільство

Гінтовт Владислава Ростиславівна: Я мрію про здорове суспільство

Зайкова Ірина Володимирівна: Живи тверезо

Захватаєв Даниїл Ярославович: Клубочек (I місце)

Зьоменко Аліна Володимирівна: Я не хочу алкоголю і кажу йому «Ні» (акровірш)

Зьоменко Аліна Володимирівна: У чому суть? А суть в сенканах!

Зьоменко Аліна Володимирівна: Японське хайку так чарує душу

Кардаш Анастасія Андріївна: Я мрію про тверезе суспільство (II місце)

Комар Богдан Русланович: Захистіть нас від алкореклами

Кочетков Дмитро Сергійович: Трезво жить

Кучеренко Костянтин Володимирович: Моє ставлення до пива

Лазурко Наталія Сергіївна: Нелегке прощення

Лукашевич Христина Анатоліївна: Захистіть нас від алкореклами!

Ляшко Ангеліна Віталіївна: Краса тверезого життя

Мазуренко Діана Віталіївна: Живу трезво

Макогон Поліна Русланівна: Сільське свято

Маменчук Мар'яна Анатоліївна: Захистіть мене від алкореклами!

Матяж Вероніка Олександрівна: Три дідусі

Мацола Наталія Станіславівна: Не хочу я вживати алкоголю

Мачулко Данііл: Обери здорове життя!

Месечко Михайло Олексійович: Бережіть своє життя

Михайленко Ганна Олегівна: Чому на світі так багато вдів?

Мороз Тетяна Олександрівна: Мій вибір у житті — тверезість

Навалова Тетяна Миколаївна: Алкоголізм очима дитини

Наумянов Ілля Павлович: Зелений змій

Нестерова Анна Олександрівна: Алкоголь — це зло!

Оснякова Альбіна Володимирівна: Живи тверезо!

Пряничкіна Катарина Євгенівна: «Давайте выпьем за здоровье»

Псарьова Катерина Володимирівна: Счастье в семье без алкоголя

Рог Ірина Степанівна: Буде твереза вся Україна

Селезько Назар Русланович: Трезвые родители — здоровые и счастливые дети

Смирнова Ксенія Сергіївна: Захистіть себе від алкореклами

Соколова Вікторія Сергіївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти (III місце)

Сімора Катерина Олександрівна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Трачук Ольга Олександрівна: Ми за тверезе життя

Усенко Анна Дмитрівна: Життя без алкоголю

Усенко Анна Дмитрівна: Тверезе життя

Фенц Вікторія Ігорівна: Татове навернення (III місце)

Харченко Євгенія: Обери здорове життя!

Челишева Альвіна Миколаївна: Від алкореклами захистіть!

Шінан Гільда Гьокханівна: Тверезе життя відомих особистостей

Юхимчук Анна Іванівна: Казка про Змія та хлопчину, який врятує світ

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 7 класів (2017 рік)

Єрвачова Дар'я Сергіївна: Тверезий дім

Бабіч Дар'я Олександрівна: Мій вибір у житті — тверезість (II місце)

Балашова Софія Олегівна: «Рідка» реклама

Білоус Ксенія Олексіївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти!

Ванюшенко Руслана Ярославівна: Тату, не пий! (Образок)

Гаврилюк Зоряна Володимирівна: Я за тверезий спосіб життя

Деренкова Вікторія Сергіївна: Перемога над залежністю (III місце)

Димова Анастасія Віталіївна: От боли мечется моя душа (III місце)

Жигадло Юлія Юріївна: Хай здоровою буде моя Україна

Здор Олена Миколаївна: Божий дарунок (III місце)

Зибіна Єлизавета Миколаївна: Захистіть нас від алкореклами!

Зініна Юліана Валеріївна: Сон

Карнаух Анастасія Андріївна: Я мрію про тверезе суспільство!

Качуровська Мар'яна Василівна: Сила молитви

Клименко Зарина Сергіївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Климюк Анастасія Володимирівна: Память прошлого

Кобець Анастасія В'ячеславівна: Тільки алкоголю ти не вживай...

Кобець Анастасія В'ячеславівна: Живу тверезо

Корнієнко Микита Сергійович: Бережіть здоров'я

Король Юлія Степанівна: Святкуймо тверезо

Коршенко Єлизавета Ігорівна: У последней черты (III місце)

Кріпак Ангеліна Павлівна: Батьки тверезі — здорові діти

Лапін Микита Віталійович: Я — за тверезий спосіб життя!

Літвінова Анастасія Володимирівна: Хлопчик, який мріяв побачити море

Мартим'янова Дар'я Олегівна: Запеклий ворог — алкоголь

Міхнєвич Дар'я Янівна: Слухай, нешановний... (I місце)

Нечит Едуард Юрійович: Лист у минуле... (III місце)

Рошка Олександр Михайлович: Святкуємо тверезо ДИТЯЧИЙ День народження

Роїк Анна Андріївна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Рудаковська Катерина Максимівна: Міні-вірші, відповідь-протест алкорекламі (III місце)

Ткачук Єлизавета Олексіївна: Поучительная история о трезвом образе жизни, или Сон, полон страха и правды

Тумпаков Олег В'ячеславович: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Тутук Анастасія Миколаївна: Коли щасливими бувають діти?

Федькович Юлія Степанівна: Фатальна помилка

Швидка Ксенія Володимирівна: Тверезвій та Алкоголь

Шевченко Марія Юріївна: Молю тебя, мама!

Штільгойз Олександр Леонідович: Тверезість — це життєва необхідність

Штільгойз Олександр Леонідович: Живи тверезо

Яковлева Крістіна Михайлівна: Коли життя — помилка

Ячменьова Еліна Сергіївна: Планета здоров'я

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 8 класів (2017 рік)

Іщенко Оксана Юріївна: Шануй здоров'я

Артьомова Оксана Олександрівна: Вільна людина

Бабій Олена Леонідівна: Я мрію про тверезе суспільство!

Бевзюк Руслана Русланівна: Святкуймо тверезо

Бондар Катерина Юріївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Борецький Святослав Володимирович: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Бортник Інна Віталіївна: Ми за тверезе життя!

Буртна Ірина Валеріївна: Тверезим будь!

Біда Ганна Дмитрівна: Мой выбор

Вандар Владислава Анатоліївна: Я мрію про тверезеє суспільство

Верхоляк Дарія Вікторівна: Суперечка між Міфом і Фактом

Верін Олександр Євгенович: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Волковський Микола Андрійович: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Вісковатих Тетяна Ігорівна: Дім зі звичками (II місце)

Гачинський Андрій Андрійович: Суспільство та алкоголь

Джавала Евеліна Ігорівна, Еріка Ігорівна: Сповідь

Жуков Сергій Романович: Живу тверезо! (II місце)

Зарва Аліна Олександрівна: Я мечтаю о трезвом обществе

Кирилович Ірина Іванівна: Моє життя — без алкоголю, щастя — жити без нього!

Коваль Мар'яна Богданівна: Мій вибір у житті — тверезість

Колядко Ольга Миколаївна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього (III місце)

Котовщик Ілона Володимирівна: День Перемоги (I місце)

Кубрак Вікторія Василівна: Життя лиш раз дається

Курсін Нікіта Дмитрович: „Заполнители“ пустоты — болезнь общества... (III місце)

Кіблик Діана Валеріївна: Живу трезво

Ляшенко Лілія Віталіївна: Я обираю тверезе життя!

Максименко Вікторія Іванівна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Міщенко Назар Миколайович: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Набока Олександра Віталіївна: Спостерігала я картину

Надточій Анастасія Ігорівна: Святкуймо тверезо!

Нікітін Владислав Миколайович: Мій вибір у житті — тверезість

Омельчук Юлія Вікторівна: Сила волі

Падалка Анастасія Вадимівна: Не будуйте своє щастя на чужому горі

Петухова Лоліта Олександрівна: Мой выбор в жизни — трезвость

Руднєва Анна Станіславівна: Страшний вибір

Сенченко Олександр Дмитрович: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Склянчук Анна Олександрівна: Тверезі батьки — щасливі діти

Слюсарь Ілона Данилівна: Люди, спиніться!

Смолинська Владлена Андріївна: Мій вибір у житті — тверезість

Сокальська Валентина Андріївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти (III місце)

Тарасенко Поліна Юріївна: Хмаринка і Христинка

Ткачук Аліна Михайлівна: Живи круто!

Хричикова Ірина Євгенівна: Захистіть нас від алкореклами!

Шевченко Марія Анатоліївна: Семья — здорово! Спиртному — нет! (III місце)

Шокот Владислав Олександрович: Ми творці своєї долі

Шульга Орина Андріївна: Ми живемо в страшні часи

Шундрій Юлія Сергіївна: Ми за тверезий спосіб життя

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 9 класів (2017 рік)

Євсеєва Анастасія Денисівна: Життя — це скарб. Бережи його! (III місце)

Євсеєва Анастасія Денисівна: Із Змієм Зеленим подружиш — життя своє, друже, загубиш!

Андріюк Вікторія Віталіївна: Вогняна отрута — гниле майбутнє

Багнюк Єлизавета Андріївна: Я мрію про тверезе суспільство

Бондаренко Степан Юрійович: Іронічні записки п'яниці

Власенко Марія Геннадіївна: Зроби правильний вибір!

Воробей Анастасія Миколаївна: Я мрію про тверезе суспільство!

Гайдар Володимир Володимирович: Якщо тверезі у дитини батько й мати

Гордійченко Анна Аріївна: В моєму розумі пала вогонь!

Грінько Аліна Сергіївна: В раю (байка)

Дворна Юлія Володимирівна: Дитяча вимога

Деміденко Меланія Максимівна: Божа квітка

Доманюк Ілля Анатолійович: Захистіть нас від алкореклами

Дурицький Сергій Петрович: Отрута і демони її

Дурова Альона Олександрівна: Мій вибір у житті — тверезість

Дьяченко Галина Андріївна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього

Журомська Анна Олександрівна: Я тверезий чоловік

Иванова Виктория Виталиевна: Я мечтаю о трезвом обществе!

Кириченко Дарина Сергіївна: Я мрію про тверезе суспільство

Косменюк Анастасія Андріївна: Живи трезво!

Костевич Юлія Романівна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього (I місце)

Кравець Тетяна Віталіївна: Ми за щасливе майбуття!

Литвиненко Регіна Володимирівна: Мамо! (III місце)

Ліснича Єлизавета Григорівна: Я обираю тверезе життя

Мартищенко Ілля Олександрович: А може, то була уже межа

Михайлів Діана Володимирівна: Тату, не вбивай!

Мосійчук Павло Романович: Мій вибір у житті — тверезість

Небосенко Ганна Сергіївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Невідомська Анастасія Вадимівна: Життя дитини

Овсієнко Артур Георгійович: Мій вибір у житті — тверезість

Прихідько Юлія Геннадіївна: Главное — не ошибиться

Пітіченко Антоніна Миколаївна: Дідова історія (III місце)

Ростовцева Маргарита Сергіївна: Життя алкоголю очими неба

Сеник Ірина Олегівна: Сховатися

Сердюк Олександра Олегівна: ППП, або... (III місце)

Смоквенко Анастасія Олександрівна: Надії крізь пляшку

Собко Тетяна Сергіївна: Про пташку, яка ніколи не повернеться (II місце)

Собуцька Ірина Петрівна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього, або Прикрий випадок (новела) (III місце)

Срабова Розалія Валеріївна: Не пей водку!!!

Стеценко Анастасія Олександрівна: Не за три-дев'ять земель (казка на сучасний лад)

Тетьоха Валерія Вікторівна: Здорові батьки — здорова дитина

Тишковець Сергій Вікторович: Я мрію про тверезе суспільство (III місце)

Тоїчкіна Євгенія Андріївна: Тверезі батьки — здорові та щасливі діти

Фесенко Максим Сергійович: Захистіть нас від алкореклами (II місце)

Хоруженко Ірина Вадимівна: А ты со мной?

Цирулик Ірина Сергіївна: Я за трезвый образ жизни!

Чабань Роман Юрійович: Так чи ні?

Шакіна Олена Сергіївна: Я против!

Шевель Галина Вікторівна: Я мрію про тверезе суспільство

Яворський Владислав Ігорович: Я обираю життя без алкоголю

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 10 класів (2017 рік)

Іваненко Валерія Сергіївна: Здоровий спосіб життя — ось що зараз круто!

Абрамович Володимир Юрійович: Твереза молодь — світле майбутнє України

Амеліна Ганна Олександрівна: Час настав

Аракелян Герман Давидович: Трезвость — это птица (II місце)

Барабаш Вікторія Олексіївна: Відкрийте очі — це смертельно!

Боровець Анна Михайлівна: Мій вибір у житті — тверезість

Вербицька Тетяна Володимирівна: Я мрію про тверезе суспільство

Горбачук Дарія Вікторівна: Батьків запах

Дем'яненко Світлана Володимирівна: Тверезість — щаслива сім'я (II місце)

Дороганова Ада Геннадіївна: Як горілка на світі з'явилася (III місце)

Дідух Марія Ігорівна: Мій вибір у житті — тверезість

Калатура Катерина Олексіївна: «Не пийте горілки!» — вас Мати благає

Калатура Катерина Олексіївна: Не пий, Козаче!

Калатура Катерина Олексіївна: Не пийте, мамо, тато! Зупиніться! (I місце)

Калатура Катерина Олексіївна: Я мрію про тверезе суспільство

Калатура Катерина Олексіївна: Нам для щастя треба небагато

Калатура Катерина Олексіївна: Знов п'янка реклама травить неупинно нас!

Кравченко Аріна Борисівна: Реклама не покаже вам смерть (III місце)

Кузнецова Олександра Романівна: За здоровий спосіб життя

Кіхтан Іван Васильович: Захистіть нас від алкореклами

Левчун Наталія Василівна: Радіємо життю без горілки

Лузан Дарина Вікторівна: Покинута долею (III місце)

Мамедова Земфіра Вугарівна: Святкуємо тверезо!

Манченко Анна Сергіївна: Казка про Душу та її кохання

Насєдкін Олексій Віталійович: Я — за тверезе життя!

Неміш Юлія Русланівна: Твір-есе «Живи тверезо»

Ненахова Мирослава Ігорівна: Я за трезвый образ жизни!

Овсяник Владислав Олегович: Боюся померти

Онищенко Яна Ігорівна: Выбор

Онищенко Яна Ігорівна: Сердце малыша

Панченко Єлизавета Сергіївна: Мій вибір у житті — тверезість (III місце)

Полівенко Аліна Віталіївна: Ми народилися тверезими (III місце)

Понкратова Валентина Анатоліївна: За здоровий спосіб життя

Руських Валерій Олександрович: Мій вибір у житті — тверезість

Скудна Анна Михайлівна: Я проти алкоголю

Сітнікова Валерія Валеріївна: Ні — алкоголю

Тупотіна Діана Артурівна: Тобі

Турчин Наталія Василівна: Лист до тата

Турчин Наталія Василівна: Клятва мамы

Харчук Діана Володимирівна: Істина точно не у вині...

Циваненко Мілена Олександрівна: «Білка»

Цісар Катерина Андріївна: Повернення, або Сповідь людини, яка обрала ЖИТТЯ (III місце)

Шалдуга Дар'я Олександрівна: Трезвые родители — здоровые и счастливые дети

Шейнов Семен Андрійович: Акровірш «Тверезість»

Яницька Наталія Володимирівна: Тверезий народ — світле майбутнє

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 11 класів (2017 рік)

Ільченко Ігор Юрійович: Захистіть нас від алкореклами!

Андрієнко Надія Григорівна: Моє весілля буде тверезим

Анкудович Катерина Володимирівна: Запізніле каяття

Безпала Єлизавета Олександрівна: Він був малий ще...

Богданова Ірина Вікторівна: Людині

Болдарєва Юлія Володимирівна: Моя сповідь

Борисенко Анастасія Віталіївна: Захистіть нас від алкореклами! (III місце)

Волощук Вікторія Вікторівна: Живу тверезо (III місце)

Глущик Анна Віталіївна: Письмо отцу

Горовая Наталія Миколаївна: Змій зелений приносить лиш лихо (II місце)

Горовая Наталія Миколаївна: Сповідь душі, що повинна була народитися в родині пияків...

Клименко Вероніка Миколаївна: Не варто!

Клименко Микола Миколайович: Мій вибір у житті — тверезість (III місце)

Куцева Олена Іванівна: Дівчинонько-горлиця (III місце)

Мерзлікіна Марина Сергіївна: Я за тверезий спосіб життя

Морозова Дана Володимирівна: Антиреклама

Остапчук Аліна Андріївна: Одно покаяние

Полєжаєва Олена Сергіївна: Прислухайтесь, батьки!!!

Руденко Дмитро Олександрович: Лист ненародженого малюка до мами, яка п'є (III місце)

Терещенко Леонід Станіславович: Сон (II місце)

Топчий Дар'я Олегівна: Живу тверезо!

Шаров Артем Ігорович: Твереза порада (бувальщина) (I місце)

Шинкаренко Маргарита Олександрівна: Назустріч тверезому життю

Ягупа Яна Сергіївна: Захистіть нас від алкореклами!

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори дорослих учасників конкурсу (2017 рік)

Ілляшенко Володимир Єфремович: Галинчина наука (II місце)

Баранець Мирослава Богданівна: Не пий...

Козловець Оксана Сергіївна: Проти алкоголю!

Костенко Наталія Данилівна: Пивне ярмо (II місце)

Ладиненко Наталія Миколаївна: Знахідка (III місце)

Сенкевич Геннадий Анатольевич: Пьющий славянин — раб двух хозяев (III місце)

Сигида Тетяна Миколаївна: Сповідь над прірвою (III місце)

Стрілко Алла Володимирівна: Підслухана розмова (I місце)

Ступницька Людмила Олександрівна: Здорові сім'ї й родини — здорова моя Україна

Шнайдер Ірина Олександрівна: Ми хочемо тверезо жити. Святкуймо тверезо!

Юхновська Наталія Михайлівна: Лебедики, мої лебедята (III місце)

Кращі твори 2016–2017 років

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 3 класів (2016 рік)

Білич Микита Валерійович: Дві долі (I місце)

Кунтиш Тетяна Романівна: Чому я обираю тверезий спосіб життя (III місце)

Леско Катерина Богданівна: Якби я був чарівником… (II місце)

Мироніченко Вікторія: Ми — щасливі діти! (III місце)

Нікітін Ярослав: Стану як татусь… (III місце)

Терентьєва Дар'я: Тверезе життя — мир, злагода й сила… (III місце)

Турбала Єлизавета Олексіївна: Я за тверезий спосіб життя! (III місце)

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 5 класів (2016 рік)

Годованець Марія Василівна: Майбутнє в наших руках (III місце)

Демко Валерія Русланівна: Золота молодь України (I місце)

Заровна Карина Олексіївна: Зробимо нашу Україну тверезою! (III місце)

Зьоменко Аліна Володимирівна: Говорю «ні» алкоголю (II місце)

Семенов Антон Андрійович: Я проти реклами алкоголю (II місце)

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 7 класів (2016 рік)

Бабкіна Анастасія Валеріївна: Алкоголь тобі не друг (III місце)

Бондар Катерина Юріївна: Моє весілля буде тверезим! (II місце)

Варакута Анна Ігорівна: А могло б бути інакше… (III місце)

Миколаєнко Вероніка Олександрівна: В Країні Нездійснених Мрій (II місце)

Панасюк Андрій Сергійович: Захистіть нас від алко-реклами (I місце)

Савостьянова Юлія Іванівна: Тверезе життя (III місце)

Савєльєва Дарина Юріївна: Мій вибір у житті — тверезість (III місце)

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 8 класів (2016 рік)

Довгань Іванна Павлівна: Вірші-сенкани (II місце)

Кузьмич Олександра Валентинівна: * * * (без назви) (II місце)

Сиротюк Михайло Вікторович: Життя таке чудове — не марнуй його (III місце)

Собуцька Ірина Петрівна: Моє весілля буде тверезим! (II місце)

Тищенко Аміна Русланівна: Твереза родина — твереза дитина — щаслива Україна (I місце)

Цуркан Маргарита Сергіївна: Мій вибір у житті — тверезість (III місце)

Чернобай Арина Сергіївна: Защитите нас от алко-рекламы (II місце)

Шевцова Наталія Олександрівна: Ми обираємо свій шлях в житті самі... (III місце)

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 9 класів (2016 рік)

Вахно Валентин Дмитрович: Мой выбор жизни — трезвость (II місце)

Кавкін Вадим Васильович: Захистіть нас від алко-реклами! (II місце)

Магоня Кристіна Євгеніївна: Частівки про алко-рекламу (III місце)

Налепа Анна Олександрівна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього (III місце)

Осіюк Богдан Петрович: Усі ми народилися тверезими (III місце)

Пукало Оксана Ігорівна: Алкоголь людей вбиває (III місце)

Шабас Лілія Олегівна: Захистіть нас від алко-реклами! (II місце)

Шершун Богдана Василівна: Захистіть від алко-реклами (I місце)

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 10 класів (2016 рік)

Іванова Валерія Сергіївна: Тверезість — запорука щасливого майбутнього (III місце)

Алешнягова Юлиана Васильевна: Твой выбор (I місце)

Горовая Наталія Миколаївна: Буде твереза уся Україна! (III місце)

Ковальчук Інна Григорівна: Здоровим будь — тверезо мисли! (II місце)

Корлат Катерина Валеріївна: Я за тверезе життя (III місце)

Кулага Даріна Олександрівна: Не начинайте, люди, пить (III місце)

Куст Владислава Володимирівна: Мій вибір у житті — тверезість (III місце)

Лобур Мар'ян Володимирович: Віра маленького серця (III місце)

Літвін Любов Ігорівна: Заблужденье (II місце)

Олійник Кирило Вікторович: Чому я мрію про тверезе суспільство? (III місце)

Панченко Анастасія Анатоліївна: Захистіть нас від алко-реклами (III місце)

Радченко Яна Андріївна: Мій вибір — трезвість! (III місце)

Свистун Анастасія Вікторівна: Мій вибір у житті — тверезість (III місце)

Чумак Дмитро Леонідович: Мой выбор по жизни — трезвость! (III місце)

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори учнів 11 класів (2016 рік)

Ковальова Олена Андріївна: Урок тверезості (III місце)

Нестеренко Надія В'ячеславівна: Вільна країна: українці без залежностей (I місце)

Столярчук Анна Василівна: Букет для мами (II місце)

Тейлор Аліна Олегівна: Ми народилися тверезими (III місце)

Хагай Елана В'ячеславівна: Поезія «Лист Ведмедика Діду Морозу» (II місце)

2017: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі 2016: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Дорослі

Твори дорослих учасників конкурсу (2016 рік)

Іванчикова Юлія Миколаївна: «Не пий, бо вмреш», або Історія одного кохання (III місце)

Завалко Сергій Олександрович: Тверезий розум (III місце)

Оробець Іван Юрійович: Місія (II місце)

Поправка Юлія Сергіївна: ...Для людства щось робить — з себе починати! (II місце)

Сатура Андрій Віталійович: Українці, обирайте тверезе життя! (III місце)

Стецько Валентина Климівна: Бий тривогу, моя Україно! (I місце)

Шеремет Ольга Володимирівна: Мій вибір у житті — тверезість (II місце)

Триває підготовка до публікації інших творів...

Наразі на сайті вже опубліковано 407 робіт 2017 року, 72 роботи 2016 року.

Триває підготовка до публікації інших творів...